Strona główna Dzieje się Prześladowania chrześcijan – nowy raport Open Doors

Prześladowania chrześcijan – nowy raport Open Doors

Prześladowania chrześcijan - ranking Open Doors

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową na świecie. Open Doors – organizacja pomagająca prześladowanym chrześcijanom utworzyła kolejny raport 50 państw, gdzie są najsilniejsze prześladowania. Główną grupą prześladującą chrześcijan są muzułmanie.

W nawiasie poprzednia pozycja:

1. (1.) Korea Północna – w tym komunistycznym państwie chrześcijanie są skazywani za wiarę na śmierć. Warto zwrócić uwagę, iż stosuje się tu odpowiedzialność zbiorową. Jeśli Koreańczyk uwierzy w Jezusa musi liczyć się z tym, że zostanie zamordowany, a jego rodzina trafi na wiele lat do obozu koncentracyjnego.

2. (3.) Afganistan – problemem w tym państwie jest skrajny islam, gdzie apostatów skazuje się na śmierć. Silny system plemienny sprawia, że rodziny, w których znajdzie się osoba, która stała się chrześcijaninem spotykają się z ogromnym ostracyzmem społecznym.

3. (2.) Somalia – w muzułmańskiej Somalii nie ma żadnej tolerancji dla chrześcijaństwa. Wahhabicka organizacja Al-Sabab morduje ludzi za samo podejrzenie, iż są chrześcijanami.

4. (5.) Sudan – muzułmański prezydent Umar al-Baszir wprowadził brutalne prawo szariatu. Porzucenie islamu kończy się śmiercią. Sudan jest jednym z głównych sponsorów grup terrorystycznych.

5. (4.) Pakistan – po Indonezji jest to najbardziej zaludnione państwo muzułmańskie (ponad 200 milionów mieszkańców). W tym kraju chrześcijanie stanowią najuboższą część społeczeństwa. Często są fałszywie oskarżani o bluźnierstwo przeciwko islamowi.

6. (10.) Erytrea – połowę mieszkańców stanowią muzułmanie, zaś połowę chrześcijanie. Co ciekawe chrześcijanie są prześladowani nie tylko przez muzułmanów, ale także przez… chrześcijan. Tradycyjny Kościół Prawosławny bardzo negatywnie podchodzi do Kościołów różniących się dogmatycznie (szczególnie do dynamicznie rozwijających się zielonoświątkowców).

7. (11.) Libia – po obaleniu Kaddafiego radykalne grupy muzułmańskie zaczęły jeszcze mocniej prześladować chrześcijan.

8. (7.) Irak – sporą część Iraku kontrolowało tzw. Państwo Islamskie. Jego powstanie przyczyniło się do tego, iż wielu chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki.

9. (9.) Jemen – prześladowanie chrześcijan ma miejsce na szczeblu państwowym i społecznym. Nawrócony muzułmanin musi liczyć się ze skazaniem na karę śmierci.

10. (8.) Iran – prawo szariatu od wielu lat przyczynia się do mordowania i prześladowania chrześcijan. Tolerowane są chrześcijańskie wspólnoty Ormian i Asyryjczyków, choć traktowani są zgodnie z Koranem jako obywatele gorszej kategorii.

11. (15.) Indie – hindusi mordują chrześcijan twierdząc, iż zagrażają ich kulturze. W ostatnim czasie prześladowania jeszcze mocniej się nasiliły.

12. (14.) Arabia Saudyjska – przejście z islamu na chrześcijaństwo zwykle kończy się karą śmierci. Chrześcijanie z zagranicy są narażeni na areszt, szykany i deportacje jeśli w jakikolwiek sposób będą manifestować swoją wiarę.

13. (13.) Malediwy – za posiadanie Biblii czy literatury chrześcijańskiej można być skazanym na więzienie. Muzułmanie porzucający islam na rzecz Jezusa muszą liczyć się z wieloletnim więzieniem i utratą obywatelstwa. Chrześcijanie z zagranicy mogą praktykować swoją wiarę za „zamkniętymi drzwiami”. Nie wolno im nawracać muzułmanów.

14. (12.) Nigeria – na północy panuje islam, który mocno prześladuje chrześcijan mordując ich i dokonując zamachów terrorystycznych na kościoły. Ponadto na terenie kraju działają różnego rodzaju gangi.

15. (6.) Syria – spadek w rankingu spowodowany jest upadkiem Państwa Muzułmańskiego. Nie oznacza to, że chrześcijanie w tym kraju mają lekko. Są prześladowani, zabrania się im ewangelizacji, nie pozwala się im remontować kościołów. Szczególnych prześladowań doświadczają chrześcijanie, którzy porzucili mahometanizm.

16. (16.) Uzbekistan – władze państwowe zwalczają niezarejestrowane kościoły. Do tego dochodzi wrogość muzułmańskiego społeczeństwa. Sporą tolerancją cieszy się Kościół Prawosławny.

17. (21.) Egipt – ekstremizm muzułmański wzrósł w tym kraju w ostatnim czasie co zaowocowało silniejszymi prześladowaniami wyznawców Chrystusa. Co ciekawe Kościół Koptyjski utrudnia działalność ewangelizacyjną chrześcijanom ewangelikalnym.

18. (17.) Wietnam – zakłócanie nabożeństw/mszy ze strony władz i zwykłych Wietnamczyków jest na porządku dziennym. Chrześcijanie są bardzo mocno inwigilowani przez komunistyczny rząd. Niektórzy chrześcijanie uciekają za granicę starając się o azyl. Wyznawcy Jezusa są często dyskryminowani w szkołach i w pracy.

19. (19.) Turkmenistan – w miarę tolerowanymi chrześcijanami są chrześcijanie z Kościoła Prawosławnego i Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Mimo to są mocno monitorowane, a ich członkowie są dyskryminowani. Dużo mocniej prześladowani są chrześcijanie ze wspólnot niezarejestrowanych. Często zdarzają się pobicia chrześcijan.

20. (24.) Laos – komunistyczne władze prześladują chrześcijan często współpracując z buddyjskimi duchownymi. Szczególnie prześladowani są konwertyci.

21. (27.) Jordania – tolerancją cieszą się katolicy i prawosławni. Nieco gorzej mają protestanci, którzy nie są uznawani przez jordański rząd. Z ogromnymi represjami spotykają się chrześcijanie, którzy porzucili islam. Tutaj zdarzają się przypadki pobić, a niekiedy morderstw.

22. (35.) Tadżykistan – rząd Emomali Rahmona znacznie ograniczył wolność religijną chrześcijan. Szczególnie prześladowani są chrześcijanie, którzy porzucili islam.

23. (31.) Malezja – wielu chrześcijan znika bez wieści, a przemoc wobec nich się nasiliła. Chrześcijan często oskarża się o szpiegostwo na rzecz państw zachodnich.

24. (28.) Myanmar (Birma) – chrześcijanie są dyskryminowani przez buddyjską większość. Zdarzają się też prześladowania ze strony muzułmanów. Najgorzej mają konwertyci.

25. (-) Nepal – przyczyn prześladowań należy szukać w rosnącym hinduskim nacjonalizmie. Od 2015 ograniczono wolność religijną, zaś od 2017 roku zabroniono wyznawcom hinduizmu konwersji na inną religię.

Open Doors na swój koszt wysyła zainteresowanym czasopismo o prześladowanych chrześcijanach. Można je zamówić na ich stronie. Zdjęcie www.opedoors.pl

26. (25.) Brunei – chrześcijanie są dyskryminowani przez władzę i muzułmańskie społeczeństwo. Muzułmanie, którzy porzucili islam są odłączani przez władze od rodzin, często są zmuszani do rozwodu ze współmałżonkiem. Wiele kościołów nie mogąc zarejestrować się jako związek wyznaniowy rejestrują się jako firmy lub stowarzyszenia.

27. (20.) Katar – chrześcijanie składają się z dwóch grup o odmiennej sytuacji. Pierwszą stanowią emigranci, którzy przybyli za pracą. Rząd pozwala im na spotkania jedynie na obrzeżach stolicy. Drugą grupę stanowią chrześcijanie, którzy porzucili islam. Muszą liczyć się z tym, że będą mocno dyskryminowani przez najbliższych.

28. (43.) Kazachstan – tradycyjne Kościoły cieszą się tolerancją. Gorzej mają niezarejestrowanie chrześcijanie (baptyści, zielonoświątkowcy), prześladowani są chrześcijanie, którzy odwrócili się od islamu. Są narażeni na pobicia i ostracyzm społeczny.

29. (22.) Etiopia – choć chrześcijanie stanowią tam ponad 60% obywateli to mają tam miejsca prześladowania. Dotyczą one szczególnie byłych muzułmanów i chrześcijan, którzy porzucili tradycyjny Etiopski Kościół Ortodoksyjny na rzecz Kościołów ewangelikalnych.

30. (29.) Tunezja – władze inwigilują Kościoły, zaś chrześcijanie w wielu dziedzinach są dyskryminowani. Na szczególne represje narażeni są chrześcijanie, którzy porzucili islam.

31. (37.) Turcja – w tym kraju panuje pogląd, że prawdziwy Turek to Turek – muzułmanin. Porzucenie islamu jest społecznie potępiane. Chrześcijanin, którzy porzucił islam musi liczyć się z procesami sądowymi. Ponadto chrześcijanie pochodzący z Syrii są narażeni na prześladowania ze strony Kurdów, którzy chcą utworzyć swoje państwo.

32. (28.) Kenia – mimo, że muzułmanie stanowią około 10 – 15% populacji Kenii to wielu chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki z rejonów zamieszkałych przez islamistów. Najbardziej prześladowani są chrześcijanie, którzy porzucili islam.

33. (30.) Bhutan – lokalne władze często utrudniają chrześcijanom rozwiązanie problemów biurokratycznych: uzyskanie kredytów, rejestrowanie nieruchomości, wymiana dokumentów tożsamości. Chrześcijanie, którzy porzucili buddyzm są traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

34. (38.) Kuwejt – chrześcijanie mogą cieszyć się pewnymi swobodami, jednak ci którzy porzucili islam muszą liczyć się z ostracyzmem społecznym i utrudnianiem życia przez aparat państwa.

35. (34.) Republika Środkowoafrykańska – w 2013 roku miała tu miejsce wojna domowa między grupą Séléka (muzułmanie) a Grupą Antybalaka (animiści + chrześcijanie). Konflikt przyczynił się do prześladowania chrześcijan.

36. (23.) Autonomia Palestyńska – chrześcijanie cierpią z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wielu z nich emigruje z tego rejonu.

37. (32.) Mali – choć malijski islam jest dość tolerancyjny to na północy kraju prześladuje się chrześcijan. Wielu z nich zostało zmuszonych do ucieczki, a ich kościoły zostały zburzone.

38. (46.) Indonezja – w kraju panują antychrześcijańskie nastroje. Najgorzej mają chrześcijanie, którzy porzucili islam. Zdarzały się przypadki pobić.

39. (41.) Meksyk – prześladowania chrześcijan mają różne źródła. Są nimi politycy dążący do skrajnej laicyzacji, gangi, środowiska zboczeńców i feministek oraz pogańscy Indianie nie mogący pogodzić się, że ich bliscy porzucili rodzimą wiarę na rzecz Chrystusa. Zdarzają się przypadki prześladowań ewangelicznie wierzących chrześcijan przez katolików.

40. (44.) Zjednoczone Emiraty Arabskie – chrześcijanie cieszą się tutaj dużą tolerancją. Władze nie prześladują wyznawców Chrystusa. Niemniej ciężko mają chrześcijanie, którzy porzucili islam. Są prześladowani przez rodziny i muzułmańskie środowisko.

41. (26.) Bangladesz – ataki ze strony radykalnych muzułmanów zostały ograniczone przez działania władza państwowych. Mimo to występują tam prześladowania, szczególnie wobec chrześcijan, którzy porzucili islam lub hinduizm.

42. (36.) Algieria – chrześcijanie muszą liczyć się z dyskryminacją na szczeblu administracji państwowej. Na różnego rodzaju ataki narażeni są szczególnie ci, którzy porzucili islam.

43. (39.) Chiny – choć chińscy komuniści poszli w kierunku wolnego rynku to nadal prześladują chrześcijan. Ponadto chrześcijanie są prześladowani przez wyznawców religii, które porzucili (buddyzm, taoizm, islam).

44. (45.) Sri Lanka – chrześcijanie są tam tolerowani, ale nawrócenie na chrześcijaństwo jest uważane za zdradę. Osoby, które się tego dopuściły są represjonowane przez wyznawców religii, którą porzucili (hinduizm lub buddyzm).

45. (-) Azerbejdżan – państwo stara się szkodzić chrześcijanom na szczeblu administracyjnym. Zdarzały się przypadki konfiskaty materiałów religijnych. Społeczeństwo muzułmańskie stawia duży opór wobec działań ewangelizacyjnych.

46. (49.) Oman – w tym państwie dominuje islam charydżycki, który w przeciwieństwie do szyickiego czy sunnickiego nie stosuje przemocy wobec innowierców, nawet tych co porzucili islam. Niemniej panują tam silne więzy klanowe i porzucenie islamu jest tam widziane jako zdrada rodziny stąd na tej płaszczyźnie dochodzi do napięć.

47. (47.) Mauretania – chrześcijanie w tym kraju jeśli zostaną przyłapani na ewangelizacji mogą mieć sprawę w sądzie. Rząd coraz mocniej wspiera islam, a społeczeństwo muzułmańskie się radykalizuje. Muzułmanie, którzy porzucili islam muszą liczyć się z tym, że może grozić im kara śmierci.

48. (48.) Bahrajn – chrześcijanie są tolerowani, ale nawracanie muzułmanów jest zabronione. Muzułmanie, którzy porzucą islam są narażeni na ostracyzm społeczny.

49. (50.) Kolumbia – chrześcijanie są narażeni na działalność gangów narkotykowych. Ze szczególnym okrucieństwem traktuje się nawróconych gangsterów. Ponadto chrześcijanie często są wyśmiewani w mediach ze względu na konserwatywne poglądy.

50. (40.) Dżibuti – za prześladowaniami stoją głównie muzułmańskie władze, które utrudniają życie chrześcijanom. Ze szczególnymi represjami muszą się liczyć chrześcijanie, którzy porzucili islam.

Zachęcamy do modlitwy za prześladowany Kościół oraz do finansowego wsparcia tej organizacji, która wykonuje świetną robotę dla Pana.

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here