Strona główna Dzieje się Skazano świadków Jehowy za stosowanie ostracyzmu

Skazano świadków Jehowy za stosowanie ostracyzmu

skazano świadków Jehowy

W Belgii skazano świadków Jehowy na karę 96000 euro za ostracyzm wobec osoby, która została wykluczona z organizacji.

Organizacja świadków Jehowy w Belgii została skazana na grzywnę w wysokości 96000 euro. Przyczyną nałożenia kary było podżeganie do dyskryminacji i nienawiści wobec byłych członków organizacji. Wyrok stanowi precedens w Belgii ukazujący, iż doktryna religijna nie może być wykorzystywana jako wymówka do łamania praw człowieka. Orzeczenie sądu było końcem sześcioletniej walki byłego członka Patricka Haecka o uznanie praktyk organizacji za łamanie prawa. Sam opisał je jako okrutne, dyskryminujące i prowadzące do samobójstwa. Z czasem do jego skargi dołączyli inni byli świadkowie Jehowy.

Takimi słowami sąd w Gandawie skomentował wyrok: „W żadnym momencie wspólnota religijna nie brała pod uwagę bardzo negatywnych konsekwencji dla ofiar. Zapobieganie takim praktykom należy do wymiaru sprawiedliwości. Doktryna religijna nie stoi ponad prawem w naszym społeczeństwie.”

Świadkom Jehowy nie wolno utrzymywać relacji z osobami, które dobrowolnie odeszły z organizacji lub zostały wykluczone. Dochodzi do sytuacji, że członkowie rodziny nie utrzymują ze sobą relacji. W ten sposób rozbijane są rodziny i przyjaźnie, które trwały latami. Często osoby, które opuściły organizację popadają z tego powodu w depresję, a w skrajnych sytuacjach dochodzi do samobójstw. Sami świadkowie Jehowy mocno demonizują takie osoby twierdząc, że np. zostały opętane przez diabła.

Prawnik reprezentujący świadków Jehowy powiedział: „Nasze wewnętrzne praktyki opierają się na tym co mówi Biblia. Zaskakujące jest więc to, że sądy orzekają teraz, że przestrzeganie zasad biblijnych jest nielegalne”. Z kolei prokurator rzekł: „Mam nadzieję, że to może być pewien sygnał. Celują w pewną grupę, izolują ją społecznie i szkodzą psychicznie. Jest to rażące naruszenie prawa o dyskryminacji, obszerna i fundamentalna sprawa.” Belgijski oddział świadków Jehowy ma 30 dni na odwołanie się od decyzji sądu. Fakt, iż skazano świadków Jehowy w Belgii za praktykowanie ostracyzmu może przyczynić się do kolejnych procesów.

źródło: thebulletin.be

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: