Strona główna Najnowsze Czym jest Kościół Boga Wszechmogącego?

Czym jest Kościół Boga Wszechmogącego?

Kościół Boga Wszechmogącego
zdjęcie: https://www.youtube.com/watch?v=A46d-GKUKko

Wielu chrześcijan zetknęło się w Internecie z organizacją Kościół Boga Wszechmogącego. Kim są? Czego nauczają?

Wielu internautów na Youtube, Twitterze czy Facebooku zetknęło się z taką grupą religijną jak Kościół Boga Wszechmogącego. Nazywani są też Błyskawicą Wschodu. Co ciekawe na Facebooku jest on promowany przez osoby o polskobrzmiących imionach i nazwiskach, ale na zdjęciu profilowym znajdziemy Azjatę lub Azjatkę. Te wszystkie konta są nieprawdziwe. Mają jedynie na celu promowanie wspomnianego związku wyznaniowego. Podobnie jest na Youtube. Dla przykładu pod antyrządowym (wobec Chin) filmem o prześladowaniach ich organizacji znajdziemy masę krytycznych komentarzy w stronę rządu Chin. Co ciekawe większość tych kont została założona stosunkowo niedawno. Ponadto w tych przypadkach (podobnie na Facebooku) znajdziemy nietypowo brzmiące nazwiska kobiet jak np. Paulina Lewandowski czy Lucyna Kamiński.

Działalność w Polsce

Czy mają w Polsce prawdziwych wyznawców czy tylko tzw. fejkowe konta? Ciężko powiedzieć. Na ich kanale na Youtube znajdziemy np. nagranie pieśni w języku polskim śpiewaną przez kobietę, która prawdopodobnie jest Polką. Czy jest ona wyznawczynią tej organizacji czy opłaconą piosenkarką? Nie wiadomo. Z pewnością nie są zarejestrowanym w naszym państwie związkiem wyznaniowym. Tak silna aktywność na portalach społecznościowych pokazuje, iż muszą mieć duże zaplecze, które zajmuje się tłumaczeniami swych materiałów na język polski. Ciekawe, że np. film, który głosi, iż Jezus przybył ponownie na ziemię ma bardzo dobrą opinię na Youtube – 1400 kciuków w górę, a przeciw 52 kciuki w dół. Jak to możliwe by taki film uzyskał wśród Polaków, gdzie dominuje katolicyzm tak pozytywną ocenę? Możliwe, iż te „kciuki w górę” zostały sztucznie wygenerowane. Ciekawe, iż osoby biorące udział w tych filmach nie boją się pokazywać swych twarzy. W ten sposób łatwo wystawiają się chińskim władzom.

Wierzenia
  • wierzą, iż Jezus już powrócił na ziemię pod postacią chińskiej kobiety – Yang Xiangbin. Wraz z mężem miała uciec do USA przed prześladowaniami ze strony chińskich władz.
  • powstali w 1991 roku w Chinach.
  • oprócz Biblii mają swoje własne księgi, które uważają za natchnione np. „Słowo ukazuje się w ciele”, „Wybór słów Boga Wszechmogącego”, „Sąd rozpoczyna się od domu Bożego” oraz wiele innych.
  • wierzą, iż Bóg w różnych okresach przedstawiał się pod innymi imionami. Wiek Prawa – Jahwe, Wiek Łaski – Jezus, Wiek Królestwa – Bóg Wszechmogący. Teraz mamy znajdować się w Wieku Królestwa, który ma być końcem czasów ostatecznych.
  • wszystkie inne dotychczasowe Kościoły uważające się za chrześcijańskie miały stracić Ducha Świętego. Kościół Boga Wszechmogącego ma być jedynym prawdziwym, do którego przyznaje się Bóg.
  • w swoich publikacjach krytykują działalność Komunistycznej Partii Chin.
  • w swych materiałach zakłamują rzeczywistość jakoby w samych Chinach mieliby mieć miliony wyznawców w kilkuset tysiącach kościołów, zaś inne denominacje chrześcijańskie w tym kraju mają liczebnie upadać. Akurat w Chinach katolicyzm i protestantyzm prężnie się rozwijają mimo prześladowań.
  • wierzą w życie wieczne na ziemi oraz wieczne karcenie w piekle.
  • rząd chiński przekazuje informacje jakoby Kościół Boga Wszechmogącego miał zwalczać chrześcijan poprzez stosowanie przemocy wobec nich. Czy to prawda? Trudno zweryfikować.
Kontakt z nimi przez media społecznościowe

Nasz portal kontaktował się z nimi na Facebooku w celu przeprowadzenia wywiadu odnośnie ich działalności i wierzeń. Z początku administrator oznajmił, iż musi w tej kwestii skonsultować się z głową Kościoła. Ostatecznie uznali, że nie sądzą by był to dobry pomysł. Wytłumaczyli to tym, iż… nie mają „konkretnej liczby zwolenników”. Podczas dyskusji zachęcali by odwiedzać ich stronę internetową oraz śledzić wpisy w mediach społecznościowych. Co ciekawe podczas wymiany zdań reprezentant Kościoła Boga Wszechmogącego dopuszczał się błędów językowych.

Czy za Kościołem Boga Wszechmogącego stoją chińskie służby?

Pogląd jakoby za organizacją Kościoła Boga Wszechmogącego miały stać chińskie służby wydaje się pozornie absurdalny. W końcu wspomniany ruch religijny tworzy masę materiałów krytycznych wobec Komunistycznej Partii Chin. Niemniej chińskie władze wiedzą, że mają taką reputację na świecie i nie kryją, iż nie ma u nich wolności religijnej. Możliwe, że utworzyli Kościół Boga Wszechmogącego by osłabiać chrześcijaństwo w Chinach, by odciągać chrześcijan od nielegalnych Kościołów, które nie chcą się podporządkować władzy. Wówczas ludzie zamiast trafić do prawdziwych chrześcijan trafią do podróbki przygotowanej przez władze.

Taki ruch nie byłby nowością. Dla przykładu by osłabić katolicyzm komuniści stworzyli tzw. teologię wyzwolenia, która mocno zaszkodziła Kościołowi Katolickiemu szczególnie w Ameryce Południowej. Miała ona na celu mieszać katolicyzm z ideami komunistycznymi. Władze chińskie zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie chrześcijaństwo. Tamtejszy rząd pragnie inwigilować obywateli, mocno ingerować w ich życie. To kłóci się z wiarą chrześcijańską, która akcentuje indywidualizm oraz wolność jednostki. Nie mogąc zniszczyć chrześcijan fizycznie być może stworzyli taką właśnie podróbkę Kościoła. Zdają sobie sprawę, że aby bronić się przed rozwijającym się w Chinach chrześcijaństwem nie należy atakować go wyłącznie w samych Chinach, ale również poza granicami kraju.

Czy działaczy tak młodego ruchu religijnego byłoby stać na tak wielką propagandę w Internecie? Na stronie internetowej znajdziemy całą masę książek, które są przetłumaczone na język polski. Niektóre materiały są pełnometrażowymi filmami z profesjonalnymi aktorami. Ich nakręcenie kosztowało z pewnością wiele pieniędzy. Ponadto zobaczymy na nich samych Azjatów. Co ciekawe spora część tych filmów ma polskiego lektora. Materiały video na Youtube o ich organizacji zawierają profesjonalnie zmontowane animacje, muzykę, lektora, napisy itd. Ponadto nie ma wątpliwości, że komentarze pojawiające się pod ich filmami w mediach społecznościowych są sztucznie pisane przez nieprawdziwe konta. Do tego wszystkiego potrzebne jest ogromne zaplecze. Czy na to wszystko byłoby stać mało znaną grupę religijną pochodzącą z Chin? Mało prawdopodobne. Z pewnością nasz kontrwywiad powinien się nimi zainteresować.

„Wtedy jeśliby wam kto powiedział: „Oto tu jest Mesjasz” albo: „Tam”, nie wierzcie! Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. Oto wam przepowiedziałem. Jeśli więc wam powiedzą: „Oto jest na pustyni”, nie chodźcie tam!; „Oto wewnątrz domu”, nie wierzcie!” Mt. 24:23-26

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: