Strona główna Najnowsze Katarzyna Wasiak – Dzielna kobieta

Katarzyna Wasiak – Dzielna kobieta

,,Dzielna kobieta”

Wiele, zmian , które dokonały się na świecie w XXI wieku mają wpływ na każdego człowieka w cywilizowanym świecie. To dotyka praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Niektóre zmiany są dobre, a niektóre niestety złe. Oczywiście dla jednego człowieka na przykład telefony komórkowe są w dzisiejszych czasach doskonałym rozwiązaniem problemu szybkiego kontaktowania się z drugą osobą , a dla rodziców widzenie telefonu komórkowego w rękach swojego dziecka powoduje ,,lekkie” zdenerwowanie. Oczywiście żartuję. Jednak aby ocenić co jest dobre, a co złe dla naszego życia , wszystko co robimy, z czym się stykamy, jakie podejmujemy decyzje należy przyłożyć do pewnego rodzaju pionu.

Każdy murarz budując dom musi posiadać poziomicę. Wyobraźmy sobie budowanie budynku bez tego urządzenia. Myślę, że wyglądałby nieco dziwnie. Pionem, do którego należy przyłożyć życie każdego człowieka, a szczególnie chrześcijanina jest Słowo Boże. Krótko mówiąc zakurzona Biblia leżąca na półce w domu chrześcijan to niedorzeczność.

Niektórzy mogą zastanawiać się , o czym jest ten artykuł, o dzielnej kobiecie czy wyzwaniach XXI wieku. Tak jak już wspomniałam XXI wiek przynosi do naszego życia ogromne zmiany. Zarówno w życiu mężczyzn jak i kobiet.

Kobieta czytając Biblię z pewnością zauważy ,że Słowo Boże mówi na temat jak powinno i nie powinno wyglądać ich życie . Z pewnością osoby niewierzące będą krzyczały, że nikt nie może mówić człowiekowi jak ma żyć . W dzisiejszych czasach kobiety zajmują wysokie stanowiska ,są bardzo znane jako wysokiej klasy sportowcy czy muzycy. Media czy polityka nie mają zamkniętych drzwi przed kobietami. O pochodach związków feministycznych, wiecach czy głośnych wypowiedziach na temat praw kobiet nie warto się koncentrować.

Przyłóżmy zatem życie i postępowanie kobiet do pionu Bożego Słowa. W 31 rozdziale od 10 do 31 wersetu Przypowieści Salomona jest napisane o dzielnej kobiecie.

,,Dzielna kobieta-trudno o taką- jej wartość przewyższa perły, …”

Już słyszę, że nawet Słowo Boże mówi o tym ,że trudno być dzielną kobietą. Tak, to nie jest łatwe, ale nie jest niemożliwe. Być dzielną kobietą w oczach Boga jest bezcenne. Warto o to zabiegać i robić wszystko, aby mieć taki przydomek. Zarówno mężatki jak i panny powinny się nad tym zastanowić. Czytając w Biblii o dzielnej kobiecie można w punktach wymienić czym by się charakteryzowała. To z pewnością pomoże nam, kobietom spojrzeć na swoje życie czy tak jest, czy nie jest.

 • Jeśli jest mężatką powinna być pełna zaufania , dbająca o swojego męża do końca życia.
 • Pracowitość i zaopatrywanie domu w potrzebne do życia rzeczy muszą być oczywistą sprawą.
 • Opieka i miłość w stosunku do swojej rodziny ,pozbycie się lenistwa to kolejna bezsporna sprawa.
 • Dzielna kobieta nie powinna zastanawiać się godzinami , w jaki sposób wypełnić kolejny dzień. Szczególnie chrześcijanki powinny umieć przyjmować mądrość od Ducha Świętego każdego dnia. Mieć plan niezależnie od tego czy są mężatkami , matkami czy nie.
 • Kobieta opisana w Przypowieściach Salomona powinna ,,zamykać dzień w domu” Sprawdzenie, czy wszystko jest zrealizowane, posprzątane, przygotowane na następny dzień i kładzenie się spać jako ostatnia osoba w domu powinno być normą.
 • Hojność i współczucie dla tych , którym życie nie poukładało się zgodnie z bożymi marzeniami to kolejne właściwe cechy dzielnej kobiety.
 • Dbałość o siebie i swoich bliskich jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Często niestety można zauważyć nawet w dzisiejszych czasach, że kobiety zafascynowane Bogiem, służbą , czytaniem Biblii lubią spotykać się z tzw. przyjaciółkami i rozmawiać godzinami o bożych sprawach, myśląc ,że tylko to się liczy. Przestają dbać o swój wygląd, wygląd domowników, a przecież Bóg jest Bogiem porządku.
 • Dzielna kobieta nie zawracając głowy swojemu mężowi błahymi sprawami, nie narzekając powoduje, że mężczyzna jej życia może jako głowa domu i głowa żony zadbać o ważne sprawy dotyczące rodziny, pracy , a nawet narodu.
 • Spełniona kobieta ,a zapewne będzie taką jeśli zgodzi się z powyższymi ośmioma punktami, będzie osobą przedsiębiorczą patrzącą w przyszłość z uśmiechem i zadowoleniem ,a inni patrząc na nią będą widzieli w niej dostojność w pełnym tego słowa znaczeniu.
 • Z pewnością dzielnej kobiety, a tym samym dzielnej matki nie będą wstydzić się jej dzieci. Widząc ją szczęśliwą ,wypowiadającą mądre rady będą o niej mówić bez wstydu i zażenowania same dobre rzeczy.
 • Każdy mąż mając taką żonę z pewnością będzie wdzięczny Bogu i w najmniej spodziewanym momencie wypowie końcowe słowa o dzielnej kobiecie z przypowieści Salomona: ,,Jest wiele dzielnych kobiet , lecz ty przewyższasz wszystkie!

Jak widać jest to ogromne wyzwanie. Słowo zawarte w Biblii jest prawdą i jest naszą pomocą i wskazówką jak żyć. Wiele kobiet nie traktuje swoich mężów jako głowy rodziny. To duży błąd. Jak wiemy Stwórca przyprowadził Ewę do Adama , aby była jego pomocą. Niestety ta prawda jest przez żony pomijana.
Żony, matki, ale również panny żyjąc każdego dnia z Bogiem powinny wziąć sobie do serca fakt że chociaż bycie dzielną kobietą jest trudne, to warto.

Katarzyna Anna Wasiak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here