Strona główna Dzieje się W legnickim oknie życia zostawiono małego Piotrusia

W legnickim oknie życia zostawiono małego Piotrusia

W godzinach południowych w oknie życia znajdującym się w Legnicy przy ulicy Poselskiej zostawiono małego chłopczyka. Znaleziono przy nim karteczkę, że ma na imię Piotr.

To drugie w tym roku, a piąte od początku działania legnickiego okna zostawione dziecko. Nie wiadomo co sprawiło, iż rodzice postanowili zostawić malca. Okno to funkcjonuje od 2010 roku i znajduje się w ośrodku edukacyjno-opiekuńczym prowadzonym przez Caritas. Rodzice, którzy zostawiają takie dziecko nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych, a noworodek zgodnie z procedurą trafia do szpitala.

Przypominamy, że ONZ wzywała Polskę do likwidacji okien życia. Na szczęście do tego nie doszło. Twórcą okien życia był Francuz Gwidon z Montpellier, który w 1175 roku ufundował szpital w Montpellier, gdzie można było zostawić niechciane dzieci. Działalność Gwidona nie umknęła papieżowi Innocentemu III, który powierzył mu do prowadzenia szpital w Rzymie, w którym również można było zostawiać niechciane dzieci. W nim znajduje się najstarsze zachowane okno życia, które powstało w 1198 roku [1]. Pierwsze współczesne okno życia w Polsce powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie działa w Polsce ponad 60 okien życia.

[1] deon.pl
zdjęcie: gosc.pl
źródło: tvp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: