Strona główna Najnowsze Czy kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią?

Czy kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią?

Wielu katolików nie może otrząsnąć się z szoku jaki wywołała niedawna zmiana w Katechizmie Kościoła Katolickiego, gdzie stwierdzono, iż kara śmierci jest niedopuszczalna.

Wielu konserwatywnych katolików zarzuca papieżowi, że jest heretykiem. Czy słusznie? Franciszek decydując się na te zmiany stwierdził, że w świetle Ewangelii kara śmierci jest niedopuszczalna. Co to oznacza? To oznacza, że obecny papież wprost oznajmił, że Kościół Katolicki od początku istnienia akceptując czy tolerując karę śmierci sprzeciwiał się Ewangelii.

Ponadto Słowo Boże opowiada się za karą śmierci w Starym i Nowym Testamencie:

„Ktokolwiek zabije człowieka, będzie ukarany śmiercią.” Kpł. 24:17

„Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią. Kto by uderzył swego ojca albo matkę, winien być ukarany śmiercią.” Wyj. 21:14

„Nie będziecie bezcześcili kraju, w którym mieszkacie. Krew bezcześci ziemię i nie ma innego zadośćuczynienia za krew przelaną, jak tylko krew tego, który ją przelał.” Lb. 35:33

Nie będziemy podawać więcej przykładów ze Starego Testamentu, gdyż jest ich bardzo dużo. Nie ma tutaj żadnej wątpliwości, że za poważne przestępstwa Bóg nakazał stosować karę śmierci. Niektórzy sprzeciwiają się karze śmierci powołując się na przykazanie „Nie zabijaj”. Tak naprawdę nie ma w Biblii takiego przykazania. Powinno być ono przetłumaczone na „Nie morduj” co jest ogromną różnicą, gdyż daje to pozwolenie na zabicie człowieka w obronie własnej czy zastosowanie chociażby kary śmierci. Niektórym wydaje się, że Nowy Testament znosi karę śmierci. Po pierwsze jest to kłamstwo, po drugie Nowy Testament tylko karę śmierci potwierdza:

1. W Łk. 23:41 jeden z łotrów ukrzyżowanych obok Jezusa powiedział, że on i drugi łotr ponieśli sprawiedliwą karę za swe czyny. Jezus tym słowom nie zaprzeczył.

2. W Rz. 13:3-4 apostoł Paweł wyraźnie napisał, iż władza nie na darmo nosi miecz i jest narzędziem Boga by karać złych ludzi. Do czego miał służyć ten miecz? Do wykonywania egzekucji.

3. W Dz. 5:1-11 Bóg ukarał śmiercią Ananiasza i Safirę za kłamstwo. Apostołowie nie byli z tego powodu obrażeni na Boga.

4. W Nowym Testamencie znajdziemy żołnierzy. Biblia nigdzie nie zabrania służyć w armii ( w Łk. 3:14 Jan chrzciciel nakazał żołnierzom dalej pracować jako żołnierze). Do obowiązków żołnierzy należało m.in. wykonywanie egzekucji.

5. Piłat miał władzę uwolnienia i skazania Jezusa na śmierć. W J. 21:11 Jezus powiedział: „Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry” czym tylko potwierdził, że Piłat miał władzę skazać Jezusa na śmierć.

6. Apostoł Paweł w Dz. 25:11 oznajmił, że jeśli łamiąc prawo zasłużył na śmierć to powinien być na nią skazany.

zdjęcie: squarespace.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: