Strona główna Dzieje się W Toruniu znów będą mierzyć głośność kościelnych dzwonów

W Toruniu znów będą mierzyć głośność kościelnych dzwonów

Po skardze jednego z mieszkańców Torunia inspektorzy ochrony środowiska ponownie będą badać poziom natężenia dźwięku w pobliżu parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu. W 2016 roku parafia została zmuszona do wyciszenia dzwonów.

Kościół znajduje się w pobliżu bloków mieszkalnych, gdzie niektórym mieszkańcom przeszkadzają dzwony. W związku z tym mieszkańcy zaczęli zgłaszać różnego rodzaju skargi. Dwa lata temu pomiary wykazały, iż poziom natężenia dźwięku wynosi 61 decybeli. Prezydent Torunia wydał rozporządzenie, że hałas nie może przekraczać 55 decybeli. W obronie parafii stanęła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka. Proboszcz Stanisław Majewski na stronie internetowej parafii wydał oświadczenie:

„Oświadczam, że dzwony kościelne są integralnym wyposażeniem świątyń katolickich. Informacja o budowie kościoła ukazała się w planie zagospodarowania miasta w latach 80. ubiegłego wieku. Potencjalny mieszkaniec osiedla powinien liczyć się z tą rzeczywistością. Oczywisty fakt nie podlega dyskusji. Zadaniem duszpasterzy jest ewangelizacja, a nie wciąganie się w polemiki i spory w obronie należnych praw ludzi wierzących.”

Ostatecznie parafia nie musiała płacić żadnych kar, dzwony zostały wyciszone, a skargi ustały. Obecnie niektórzy mieszkańcy są zdania, że dzwony znów biją głośniej i zgłosili sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Głośność dzwonów ma być ponownie sprawdzona. Jeśli inspektorzy uznają, że przekroczono dopuszczalne normy na parafię może zostać nałożona kara finansowa.

źródło: onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: