Strona główna Najnowsze Czemu protestanci i katolicy mają inne Biblie?

Czemu protestanci i katolicy mają inne Biblie?

Często można spotkać się z powiedzeniem, iż katolicy i protestanci mają tą samą Biblię. Nie jest to do końca prawda, gdyż różnią się one liczbą ksiąg Starego Testamentu. W kanonie katolickim znajdziemy dodatkowo takie Księgi jak: I Księga Machabejska, II Księga Machabejska, Księga Mądrości, Mądrość Syracha, Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Barucha oraz dodatkowe fragmenty w Księdze Daniela oraz Księdze Estery. Czym jest to spowodowane?

Księgi te powszechnie są nazywane deuterokanonicznymi. Pierwsi chrześcijanie byli podzieleni wobec uznania wyżej wspomnianych ksiąg za natchnione, jednak często się nimi posługiwali, gdyż były one zawarte w Septuagincie (greckim przekładzie Starego Testamentu i innych ksiąg). Została ona napisana w grece m.in. po to by Żydzi mieszkający w diasporze mający problem ze swym rodzimym językiem mieli możliwość czytania Słowa Bożego w zrozumiałym języku. Greka w tamtych czasach miała podobne znaczenie jak dziś język angielski. Przyjrzyjmy się kilku faktom związanym z tymi księgami:

  • Żydzi, po których odziedziczyliśmy Stary Testament nie uznają tych ksiąg za natchnione,
  • żaden z autorów nie wspomina w nich, że napisał je pod natchnieniem,
  • Jezus powiedział, że księgi, które zapowiadały Jego przyjście to Prawo Mojżesza, Prorocy oraz Psalmy (Łk. 24:44). Ksiąg deuterokanonicznych nie można zaliczyć do żadnych z nich,
  • W Septuagincie znajdziemy m.in. takie księgi jak: Modlitwa Manassesa, III Księga Machabejska, IV Księga Machabejska, Psalmy Salomona itd. Jeśli Septuaginta ma być wyznacznikiem kanoniczności to czemu Kościół Katolicki nie włączył tych ksiąg do kanonu?
  • Hieronim tłumacząc Biblię na język łaciński (Wulgata) nie uznawał ksiąg deuterokanonicznych za natchnione,
  • Jezus i apostołowie nie powoływali się na te księgi,
  • autor II Księgi Machabejskiej pod koniec wypowiada się, że on jedynie miał wpływ na charakter tej księgi (2 Mach. 15:38),
  • w księgach tych znajdziemy poważne herezje: postulat modlitwy za zmarłych (2 Mach. 12:44-46) (w oparciu o ten fragment Kościół Katolicki uzasadnia wyimaginowany czyściec); jałmużna ma gładzić grzechy (Tob. 12:9, Syr. 3:30) podczas gdy Biblia naucza, że odpuszczenie grzechów następuje w wyniku przelania krwi (Hbr. 9:22); wypędzenie demonów można przeprowadzić przez spalenie serca i wątroby ryby przed osobą opętaną (Jud. 6:8-9); grzech przyszedł na świat przez kobietę (Syr. 25:24), podczas gdy Słowo Boże naucza nas, że jedynym człowiekiem przez którego przyszła śmierć był Adam (Rz. 5:12-14); „Lepsza przewrotność mężczyzny niż dobroć kobiety, a kobieta, która wstyd przynosi – to hańba!” (Syr. 14:42) – bzdura totalna.

Czy warto sięgać po te księgi? Z pewnością przybliżą one czytelnikowi sytuację polityczną i kulturę starożytnego Izraela. Dobrze jest je znać, niemniej należy pamiętać, iż nie są one natchnione i nie mogą kształtować naszej wiary.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: