Strona główna Dzieje się Ilu duchownych siedzi w więzieniach za pedofilię? Mamy dane

Ilu duchownych siedzi w więzieniach za pedofilię? Mamy dane

W społeczeństwie panuje stereotyp, iż wśród duchownych katolickich jest ogromny odsetek pedofilów. Dane ukazują, że obecnie w polskich więzieniach za przestępstwa o charakterze pedofilskim odsiaduje zaledwie 4 duchownych (3 księży i zakonnik).

Wg danych jakie udostępniła Służba Więzienna skazanych na karę więzienia za przestępstwa o charakterze pedofilskim jest 808 osób. Największą grupę bez zawodu stanowi 283 więźniów. 137 skazanych to osoby, które utrzymywały się z prac dorywczych, 47 to murarze, 22 jest rolnikami, 17 to magazynierzy, 15 to pracownicy budowlani, 13 jest stolarzami, 11 to kierowcy ciężarówek, 10 skazanych to elektrycy. Spośród skazanych znajdziemy zaledwie 4 duchownych (3 księży i zakonnik).

Należy też uwzględnić, że mogą zdarzać się przypadki, iż księża otrzymują niższe wyroki lub otrzymują karę w zawiasach. Niemniej nie zmienia to faktu, że stereotyp ksiądz-pedofil przy tych danych jest fałszywy. Według Małego Rocznika Statystycznego Polski z 2018 roku mamy w naszym kraju ponad 30000 katolickich duchownych. 4 skazanych przy takiej liczbie to niewielki odsetek. Problemem Kościoła Katolickiego jest to, że biskupi zamiast zrobić porządek z nielicznymi przypadkami pedofilii starają się zamiatać tego typu problemy pod dywan, przez co pedofil jest właściwie bezkarny.

zdjęcie: theeventchronicle.com
źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: