Strona główna Dzieje się Patriotyczne nabożeństwo u luteran w Cieszynie

Patriotyczne nabożeństwo u luteran w Cieszynie

W Kościele Jezusowym w Cieszynie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz przyłączenia Diecezji Cieszyńskiej do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Kazaniem usłużył ewangelicki biskup Jerzy Samiec, który w trakcie posługi nawiązał do przeszłości tego rejonu: „Śląsk Cieszyński nigdy nie był pod zaborami, bo już XIV wieku stał się lennem królów czeskich, a później przeszedł pod panowanie Habsburgów. To także w tym miejscu od czasów Reformacji zakorzenił się luteranizm. Ewangelikami stali się rdzenni mieszkańcy tego regionu. W ten sposób polskość złączyła się z ewangelickim wyznaniem wiary. Zjednoczenie tych czynników ugruntowały prześladowania religijne wynikające z panowania katolickich Habsburgów. Już w połowie XIX wieku ewangelicy zaczęli prowadzić uświadamianie narodowe ludności księstwa cieszyńskiego. Co w efekcie w okresie I wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu spowodowało silne dążenia do przyłączenia się do odradzającej Polski.”


Nagranie z nabożeństwa

Co ważne w nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz członkowie innych Kościołów. Ponadto nie zabrakło także przedstawicieli władz związanych z regionem. Luteranie stanowią dużą mniejszość wyznaniową na Śląsku Cieszyńskim. Co ciekawe w niektórych miejscowościach jest ich więcej niż katolików.

źródło: luteranie.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: