Strona główna Dzieje się Raport o pedofilii w Kościele Katolickim Fundacji „Nie lękajcie się”

Raport o pedofilii w Kościele Katolickim Fundacji „Nie lękajcie się”

Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała raport ukazujący tuszowanie skandali pedofilskich w Kościele Katolickim w Polsce. Dokument został przekazany papieżowi Franciszkowi.

W sprawozdaniu znajdziemy listę biskupów, którym zarzucono tuszowanie pedofilii w Kościele Katolickim oraz przenoszenie pedofilów do innych parafii. Na liście znaleźli się:

1. Kazimierz Nycz
2. Ignacy Jeż
3. Sławoj Leszek Głódź
4. Tadeusz Gocłowski
5. Marian Gołębiewski
6. Jan Tyrawa
7. Henryk Gulbinowicz
8. Józef Górzyński
9. Wojciech Ziemba
10. Edmund Piszcz
11. Henryk Hoser
12. Marek Jędraszewski
13. Józef Paetz
14. Józef Michalik
15. Andrzej Dziuba
16. Alojzy Orszulik
17. Jacek Jezierski
18. Jan Wątroba
19. Zygmunt Kamiński
20. Stanisław Stefanek
21. Marian Przykucki
22. Stanisław Wielgus
23. Andrzej Suski
24. Andrzej Czaja

Ponadto znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące najcięższych przypadków przestępstw seksualnych na nieletnich jak np. sprawy księży: Jerzego Ubermana, Mirosława Bużana, Henryka Jankowskiego, Pawła Kani, Romana Kramka i innych. Do podanych przykładów są podane przypisy do medialnych doniesień wspomnianych przypadków. Dodatkowo utworzono mapę kościelnej pedofilii w Polsce, na której umieszczono 384 ofiary, 85 duchownych z wyrokami, 88 spraw opisywanych przez media i 95 zgłoszeń do fundacji.

Raportowi można zarzucić pewne braki. Po pierwsze brakuje informacji z jakich lat pochodzą dane. Po drugie nie podano szczegółowych danych dotyczących ofiar. Dla przykładu wielu duchownych za winnych pedofilii obwinia lobby homoseksualne wśród kleru. Jako argument podają, iż 80% ofiar księży to chłopcy, zaś 20% to dziewczynki. U świeckich pedofilów tendencje te są odwrotne. Innymi słowy miałoby to wskazywać, że za przestępstwami pedofilskimi stoją głównie księża homoseksualiści.

Fundacja „Nie lękajcie się” ma na celu pomoc ofiarom księży pedofilów. Osoby pokrzywdzone mogą skorzystać ze specjalnego telefonu zaufania. Dodatkowo poszkodowani mogą również liczyć na wsparcie psychiczne. Co więcej zajmują się dokumentacją przypadków molestowania seksualnego. Ponad wszystko domagają się zmian w polskim prawie, chcą powołania niezależnej komisji, która zbadałaby zjawisko pedofilii w Kościele Katolickim. Treść raportu można znaleźć pod TYM linkiem.

Jak podaje strona episkopat.pl pojawi się oficjalne oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie raportu. Obecnie niektóre kurie jak np. opolska, warmińska, toruńska oznajmiły, iż podane informacje w raporcie są nieprawdziwe.

źródło: nielekajciesie.org.pl
zdjęcie: aleteia.org

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: