Strona główna Dzieje się Biskup Czaja o ruchu zielonoświątkowym

Biskup Czaja o ruchu zielonoświątkowym

Biskup Czaja odniósł się do ruchu zielonoświątkowego i jego wpływu na katolicyzm. Stwierdził, że pod względem praktykujących wiernych zielonoświątkowcy są najliczniejszym chrześcijańskim wyznaniem.

Biskup Czaja w trakcie międzynarodowej konferencji „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji” odniósł się do chrześcijaństwa zielonoświątkowego. W trakcie konferencji stwierdził m.in: „Biorąc pod uwagę liczbę praktykujących wiernych, a nie przynależność formalną, chrześcijaństwo zielonoświątkowe jest dziś największym wyznaniem chrześcijańskim na świecie i to w wydaniu neopentekostalnym.” Ponadto powiedział: „Główną przyczyną wzrostu wspólnot neopentekostaknych są nowe formy działalności podbudowane ofertą tzw. ewangelii sukcesu. Inaczej niż w tradycyjnym ruchu pentekostalnym ważną funkcję pełnią również wierzenia ludowe.”

Biskup Czaja zaznaczył, iż istnieją różnice między zielonoświątkowcami tradycyjnymi, a neozielonoświątkowcami. Oznajmił: „Czym innym od pentekostalizacji w nowym wydaniu jest tradycyjna postać duchowości zielonoświątkowej. Coraz częściej pojawia się chrześcijaństwo przeżycia, a nie wiary i rozumu.” Zresztą w przeszłości krytykował ideę mszy o uzdrowienie mówiąc, iż jest to wypaczenie spowodowane wpływami zielonoświątkowymi. Ponadto zaznaczył, że neopentekostalizm mając wpływ na Kościół Katolicki może sprawić problemy z tożsamością różnych wspólnot.

Z drugiej strony uznał, że powinno brać przykład z zielonoświątkowców pod względem zapału do ewangelizacji. Wg danych z 2011 roku każdego dnia przybywa 31 tysięcy zielonoświątkowców. Jest to widocznie szczególnie na kontynencie południowoamerykańskim. W Polsce żyje około 35000 zielonoświątkowców, których liczba stale rośnie.

źródło: wiara.pl, twitter.com/ekumenizmpl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: