Strona główna Dzieje się Księża będą pytać zaręczonych mężczyzn o impotencję?

Księża będą pytać zaręczonych mężczyzn o impotencję?

Księża

W Aktach Konferencji Episkopatu Polski znajdziemy nowe przepisy. Wg nich księża przed ślubem kościelnym mają pytać zaręczonych mężczyzn o impotencję.

Zgodnie z Prawem Kanonicznym niemożliwość odbycia stosunku małżeńskiego sprawia, iż małżeństwo jest nieważnym z samej jego natury. Stąd księża przed udzieleniem ślubu mają wypytywać mężczyzn o sprawność ich przyrodzenia. W 37 punkcie możemy przeczytać:

“Niezdolność fizyczna (impotencja). Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego (kan. 1084 § 1). W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa (kan. 1084 § 2). Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem. Wypada zaczynać od pytania o zdrowie i chęć posiadania dzieci, ponieważ przy tej okazji można ustalić, czy narzeczeni nie wykluczają potomstwa. Przypomnieć należy zasadę, że niepłodność, o ile istnieje zdolność dokonania stosunku małżeńskiego, nie przeszkadza w zawarciu małżeństwa, pod warunkiem, że nie została zatajona przed drugą stroną (kan. 1084 § 3).

Co ciekawe w następnym kanonie można przeczytać, że śluby nie będą udzielane osobom, które przeszły zmianę płci. Innymi słowy genetycznie płci nie da się zmienić stąd taka decyzja. Ponadto uaktualniono przepisy zawierania związków z osobami innych wyznań, religii czy też z bezwyznaniowcami. W konsekwencji nowe przepisy wejdą w życie od 1 czerwca 2020 roku. Mają być dostosowane do zmian i problemów związanych ze współczesną obyczajowością. Całość dokumentu można przeczytać pod TYM adresem.

źródło: episkopat.pl
zdjęcie: thesun.co.uk

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: