Strona główna Dzieje się Nie będzie święcenia pokarmów?

Nie będzie święcenia pokarmów?

Nie będzie święcenia pokarmów
zdjęcie: dziemiany.pl

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski w większości parafii nie będzie święcenia pokarmów podczas święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Polski episkopat zaleca się by nie używano kropidła w Wigilię Paschalną oraz w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W konsekwencji oznacza to, że w zdecydowanej większości (a może nawet w każdej) parafii nie będzie święcenia pokarmów. Decyzja ma chronić wiernych przed zarażeniem się koronawirusem. W wielu kościołach już wcześniej zrezygnowano ze stosowania kropielnic. Ponadto zgodnie z polskim prawem na mszach i nabożeństwach nie może przebywać więcej jak 50 osób. Wierni od swych biskupów otrzymali dyspensę, na mocy której nie mają aktualnie obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach i świętach nakazanych. W związku z tym część parafii prowadzi transmisje ze mszy w Internecie.

Decyzja jest ciekawa w konfrontacji ze słowami arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Oznajmił m.in.: „Nie lękajcie się sięgać z wiarą po wodę święconą. Boi się jej bowiem diabeł”. Jak widać reszta episkopatu ma poważne obawy dotyczące stosowania obecnie wody święconej. Wszystkich katolików pragniemy pocieszyć, że bez względu na to czy pokarm byłby pokropiony wodą święconą to nie przyniosłoby to żadnej różnicy. Dodatkowo zalecamy by do końca życia nie korzystać z wody święconej zawartej w kropielnicach. Według badań naukowych występuje w nich ogromne stężenie bakterii kałowych.

źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: