Strona główna Dzieje się Zabawa w chowanego – relacja z filmu

Zabawa w chowanego – relacja z filmu

Zabawa w chowanego
zdjęcie: screen z filmu

Bracia Sekielscy opublikowali na Youtube film Zabawa w chowanego. Jest to drugi ich materiał o ukrywaniu pedofilii wśród katolickich hierarchów.

Na serwisie Youtube pojawił się kolejny film braci Sekielskich o przypadkach ukrywania księży pedofilów. Poprzednia część „Tylko nie mów nikomu” mocno wstrząsnęła Kościołem Katolickim w Polsce. Na chwilę obecną ma ponad 23 miliony wyświetleń. Bardzo możliwe, że z kontynuacją będzie podobnie.

Na początku jest przedstawiona historia synów organisty Bartłomieja i Jakuba Pankowiaków, którzy mieszkali w domu parafialnym. Opowiadają jak byli wykorzystani seksualnie przez księdza Arkadiusza Hajdasza, który był ich sąsiadem. Jak zeznają całował chłopaków z języczkiem, dotykał genitalia. Okazało się, że bracia nie byli jedynymi ofiarami. Inną ofiarą przedstawioną w filmie jest były ministrant Andrzej Hurny. Jak opowiada został przez księdza zgwałcony. W filmie jest nagranie jak duchowny odprawia mszę w szpitalnej kaplicy w Kaliszu. Po jej odprawieniu w czasie rozmowy z ofiarą odpowiadał wymijająco na czyny z przeszłości. Obecnie jest suspendowany, ale nadal jest na wolności.

Innym przykładem ukrywania pedofilów jest ksiądz Paweł Kania. W jego przypadku biskupi diecezji wrocławskiej i bydgoskiej przenosili go z parafii do parafii. Ponadto w filmie ukazane są zeznania w jego sprawie biskupa Edwarda Janiaka. W tym przypadku Kościół wypłacił odszkodowanie ofierze księdza pedofila 300000 złotych.

Co ciekawe w filmie na temat lobby homoseksualnego wypowiedział się ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski. Mówił, iż wewnątrz Kościoła istnieje lobby homoseksualne, które wzajemnie się wspiera również w kwestii tuszowania spraw pedofilii. Zjawisko szczególnie mocno występuje w samym Rzymie. Podobnie w tej sprawie wypowiedział się katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Wspomniał, że w USA Kościół zaczął się oczyszczać z tego typu problemów gdy ofiary zaczęły głośno mówić o przypadkach pedofilii.

Cały film „Zabawa w chowanego”

Po pierwsze dobrze, że ofiary przestają milczeć w tak trudnym dla nich temacie. Przykre, że powstają takie filmy, ale jak widać są potrzebne. W konsekwencji nagłaśnianie takich spraw może wpłynąć na polityków by prawo było surowsze wobec pedofilów. W normalnym państwie pedofilów-gwałcicieli skazuje się na śmierć. Czemu biskupi, którzy ukrywają pedofilów nie siedzą w więzieniach? Same procesy (szczególnie w takich przypadkach) powinny trwać zdecydowanie szybciej. Sprawy duchownych nie mogą być prowadzone inaczej niż w sytuacji innych. W przypadku pedofilii nie powinno być taryfy ulgowej dla kogokolwiek. Po drugie cieszy, że w filmie wypowiedzieli się ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski i Tomasz Terlikowski. Choć pewnie znajdą się tacy, którzy będą traktować film jako atak na Kościół. Niski odsetek pedofilów wśród kleru nie oznacza, że ukrywanie ich jest właściwe. Po trzecie przestańmy gwałcenie dzieci nazywać molestowaniem. Molestowaniem może być obmacywanie czy całowanie. Molestować można słownie. Zbrodnię jaką jest gwałt nazywajmy po imieniu – gwałtem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: