Strona główna Dzieje się USA: sąd uznał restrykcje wobec Kościołów za sprzeczne z Konstytucją

USA: sąd uznał restrykcje wobec Kościołów za sprzeczne z Konstytucją

Restrykcje sprzeczne z Konstytucją
zdjęcie: theusconstitution.org

Amerykański Sąd Najwyższy uznał za sprzeczne z konstytucją koronawirusowe restrykcje nałożone na kościoły przez stan Nowy York.

Sąd Najwyższy zdecydował stosunkiem głosów pięciu do czterech, iż stanowe ograniczenia stoją w sprzeczności z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji. Gwarantuje ona swobodne wykonywanie praktyk religijnych.

Wyrok jest skutkiem skargi katolickiej diecezji brooklyńskiej i ortodoksyjnej żydowskiej synagogi Agudath Israel. Limit ludzi w świątyniach wynosił do 25 i 10 osób w „pomarańczowych” i „czerwonych” strefach. Skarżący zwrócili uwagę, że tak ostre restrykcje nie obowiązują chociażby w sklepach.

„Nawet w czasie pandemii konstytucja nie może zostać odłożona na bok i zapomniana” – napisano w uzasadnieniu decyzji sądu.

Wyrok nie doprowadzi jednak w chwili obecnej do natychmiastowych zmian, bo od czasu złożenia pozwu strefy, w których znajdują się kościoły diecezji brooklyńskiej i synagogi, zmieniły kolor na żółty. Oznacza to ograniczenia do poziomu połowy pojemności obiektów religijnych.

źródło: interia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: