Strona główna Najnowsze Protestanckie zwyczaje bożonarodzeniowe w katolicyzmie

Protestanckie zwyczaje bożonarodzeniowe w katolicyzmie

Protestanckie zwyczaje bożonarodzeniowe
zdjęcie: sellmer-verlag.de

Protestanckie zwyczaje bożonarodzeniowe stały się popularne również pośród katolików. Niewielu ludzi zna ich genezę.

Oto kilka praktyk pierwotnie protestanckich, które z czasem zostały zapożyczone przez katolików i są obchodzone obecnie.

  • kalendarz adwentowy – wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Służy on do wyliczania dnia Bożego Narodzenia. W wersji dla dzieci składa z 24 drzwiczek, za którymi można znaleźć czekoladkę. Naturalnie taki kalendarzyk przedstawia Maryję, Józefa i małego Jezusa. W konsekwencji kalendarzyki uległy silnej komercjalizacji, gdzie zamiast czekoladki znajdziemy np. kosmetyk lub alkohol.
  • wieniec adwentowy – słynny wieniec, przy którym odpala się 4 świece. Każda z tych świec odpalana jest co niedzielę. Praktykę tą wprowadził ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern. Co ciekawe początkowo funkcjonowały przy 4 dużych świecach 24 małe, które odpalano każdego dnia. Z czasem z nich zrezygnowano. W skrócie zapalane świece mają przypominać o czujności na przyjście Jezusa.
  • kolędy – wiele kolęd protestanckich jest śpiewanych przez katolików (i na odwrót). W naszym kraju to nie występuje, ale np. wielu niemieckich katolików śpiewa kolędy autorstwa protestantów.
  • zdobienie choinek – zwyczaj zdobienia choinek został mocno rozpropagowany przez protestantów. Potem przyjął się w państwach katolickich. Ponadto powszechnie panuje pogląd, że sam Luter był orędownikiem zdobienia choinek.

Podsumowując niektórzy skrajni tradycjonaliści katoliccy chcieliby pozbyć się wszystkiego co protestanckie z Kościoła Katolickiego. Część z nich może nawet nie wiedziała, że protestanckie zwyczaje bożonarodzeniowe są praktykowane przez nich samych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.