Strona główna Najnowsze Jak Polacy traktują synagogi, meczety i kościoły?

Jak Polacy traktują synagogi, meczety i kościoły?

Jak Polacy traktują synagogi, meczety i kościoły
zdjęcie: rmf24.pl

Jak Polacy traktują miejsca kultu różnych wyznań? Przyjrzyjmy się tutaj judaizmowi, islamowi oraz chrześcijaństwu.

Polska jest państwem, w którym dominuje wiara katolicka. Mimo to miejsce w Polsce znajdują różne mniejszości religijne. Niestety wobec każdej grupy wyznaniowej zdarzają się przypadki aktów wandalizmu wobec obiektów sakralnych. Oczywiście statystycznie będzie mniej ataków na budynki mniejszości religijnych, gdyż jest ich zdecydowanie mniej niż świątyń katolickich. Niemniej przyjrzyjmy się temu jak reagujemy na akty wandalizmu wobec miejsc kultu tzw. religii abrahamowych.

Reakcja na wandalizm wobec synagogi

W 2018 roku pewien mężczyzna wybił szybę w synagodze w Gdańsku. Natychmiast pojawiły się przypuszczenia, że to wydarzenie mogło być inspirowane antysemityzmem. Ostatecznie okazało się, iż wandal jest chory psychicznie. Mężczyzna był już znany wymiarowi sprawiedliwości, gdyż wcześniej dopuścił się czynu przeciw wolności sumienia i wyznania na szkodę parafii katolickiej. Jaka była reakcja na wybicie szyby w synagodze? Głos zabrał sam prezydent Andrzej Duda nazywając ten czyn aktem barbarzyństwa. Stanowisko zajęła również ambasada amerykańska potępiając wybicie szyby. Wydarzenie także zostało potępione przez świętej pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ponadto pan Adamowicz wziął udział w uroczystości wstawienia nowej szyby przy kamerach i blasku fleszy. Samo okno ozdobiono wstęgami. Oprócz licznie zgromadzonych dziennikarzy obecne było duchowieństwo innych wyznań. O tym wydarzeniu pisały media w całym kraju.

zdjęcie: gazetawarszawska

Reakcja na wandalizm wobec meczetu

W 2014 roku doszło do zdewastowania zabytkowego tatarskiego meczetu oraz cmentarza w Kruszynianach na Podlasiu. Sprawcy na meczecie namalowali m.in. świnię i symbol Polski walczącej. O wydarzeniu natychmiast rozpisały się media w całym kraju. Firma, która usunęła bazgroły zrobiła to za darmo, mimo iż wojewoda Maciej Żywno chciał pokryć koszty renowacji. Ponadto wojewoda potępił ów czyn. W konsekwencji zwrócił się do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji by przyznało środki finansowe na oświetlenie terenu wokół meczetu. Oburzenie wobec incydentu wyrażały nie tylko środowiska lewicy, ale również prawicy w tym Ruch Narodowy, który w swym oświadczeniu potępił atak na meczet. Ponadto w ramach solidarności ponad 100 osób zebrało się wokół meczetu trzymając się za ręce by w ten sposób wyrazić sprzeciw. Na Facebooku założono fanpejdż o nazwie „Potępiamy atak ma meczet w Kruszynianach”. Obecnie ma on ponad 12000 polubień.

zdjęcie: wpolityce.pl

Reakcje na wandalizm wobec kościołów

Tu sytuacja jest nieco inna, gdyż kościołów w Polsce jest zdecydowanie więcej niż meczetów. Polacy w zdecydowanej większości są katolikami. Niemniej warto zauważyć, iż akty wandalizmu wobec kościołów nie budzą takich emocji, a media się nimi nie interesują. Zdarza się czasami, że np. w przypadku wybicia szyby czy pomazania kościoła lokalne media nic o tym nie wspomną. Obecnie mamy do czynienia z akcją dewastacji kościołów przez proaborcyjne środowiska feministek, na czele których stoi Marta Lempart. Kobieta ta nie widzi nic złego w aktach wandalizmu wobec kościołów. W jej wypowiedziach można zaobserwować pochwałę wobec tych czynów. Ciekawe, że środowiska lewicy nie doszukują się w jej słowach tzw. mowy nienawiści.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: