Strona główna Najnowsze Derby Glasgow czyli wojna katolicko-protestancka

Derby Glasgow czyli wojna katolicko-protestancka

derby Glasgow
zdjęcie: skysports.com

Derby Glasgow między Celtikiem i Rangersami są jednymi z najważniejszych na świecie. Celticowi kibicują katolicy, a Rangersom protestanci.

Old Firm Derby – bo tak nazywa się mecze pomiędzy Celtikiem a Rangersami budzą na świecie ogromne emocje. Po pierwsze są to dwa najbardziej utytułowane kluby w Szkocji z bardzo bogatymi tradycjami. Dodatkowo są one z tego samego miasta. Celtic 51 razy zdobył mistrzostwo Szkocji, 40 razy Puchar Szkocji, 19 razy Puchar Ligi Szkockiej. Ponadto w sezonie 1966/1967 zatriumfowali w rozgrywkach o Puchar Europy. Glasgow Rangers w lidze szkockiej triumfował 55 razy, 33 razy zdobyli Puchar Szkocji i 27 razy sięgnęli po Puchar Ligi Szkockiej. W 1972 roku zdobyli Puchar Zdobywców Pucharów. Pierwsze spotkanie na murawie pomiędzy tymi klubami miało miejsce 28 maja 1888 roku.

Derby Glasgow – Jakie były początki?

Kibice Celticu są potomkami katolickich Irlandczyków, którzy osiedlili się na terenie Szkocji jeszcze w XIX wieku. Stąd często pośród fanów Celticu możemy znaleźć irlandzkie flagi. Z kolei fani Rangers są rdzennymi Szkotami, którzy tradycyjnie wyznają kalwiński odłam protestantyzmu. Ponadto opowiadają się za tym by Szkocja funkcjonowała w ramach Wielkiej Brytanii. Stąd wśród nich możemy znaleźć flagi Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, często występuje u nich ikonografia królowej Elżbiety II i królowej matki (królowej Elżbiety Bowes-Lyon). Te podziały przekładają się także na preferencje polityczne. Pamiętajmy przy tym wszystkich, że na Wyspach często dochodziło do krwawych konfliktów pomiędzy katolikami a protestantami.

Jak jest obecnie?

Choć obecnie różnice religijne nie są tak mocno istotne dla obu stron to nadal pojawiają się napięcia. Ciągle można spotkać się z antypapieskimi przyśpiewkami ze strony fanów Rangers. Swego czasu oliwy do ognia dolał nasz Artur Boruc, który występował w Celticu. Potrafił prowokacyjnie wykonywać gesty religijne przed trybuną fanów Rangers czy paradować z koszulką z wizerunkiem papieża po wygranych derbach. Co ciekawe kibice Legii, której kibicuje Boruc podczas meczu w Lidze Europy z Glasgow Rangers zaprezentowali dużą sektorówkę z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto na meczu rewanżowym w Szkocji pojawił się sam Boruc. Jeszcze 20 lat temu derby Glasgow przyczyniały się do przypadków śmiertelnych. Teraz jest dużo spokojniej. W porównaniu do tego co było dawniej nie dochodzi już do bójek na trybunach, choć zdarzają się one poza stadionem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: