Strona główna Polecamy Stary Testament — wszystko co warto o nim wiedzieć

Stary Testament — wszystko co warto o nim wiedzieć

Stary Testament — wszystko co warto o nim wiedzieć
Stary Testament — wszystko co warto o nim wiedzieć

Stary Testament jest starszą częścią Biblii stanowiącą dziedzictwo narodu żydowskiego. Odgrywa on kluczową rolę w chrześcijaństwie od zarania tej religii. O czym opowiada? Jakie księgi się na niego składają? Czym różni się on od Nowego Testamentu?

O czym opowiada Stary Testament?

O czym opowiada Stary Testament? Znaleźć można w nim między innymi historię na temat stworzenia świata oraz grzechu pierworodnego. Co zawiera Stary Testament? Mówi on także o dekalogu i wyjściu izraelitów z niewoli egipskiej. O czym jest Stary Testament? Stanowi on zapowiedź proroctwa o narodzeniu się Mesjasza.

Księgi Starego Testamentu

Ile ksiąg liczy Stary Testament? Judaistyczna i protestancka wersja obejmuje 39 ksiąg (w judaizmie są one liczone jako 24), katolicka — 46, a prawosławna — 49 — 51. Księgi Starego Testamentu dzielą się na historyczne, mądrościowe (nazywane również dydaktycznymi) oraz prorockie (inaczej profetyckie). Na pierwsze z nich składa się 21 ksiąg opisujących wydarzenia z historii Narodu Wybranego. Księgi dydaktyczne głoszą mądrość biblijną oraz to, iż fakt istnienia Boga stanowi podstawę życia ludzkiego. Jeżeli chodzi natomiast o księgi prorockie, składa się na nie 17 ksiąg, z czego 16 zostało nazwanych od imion proroków, których słowa zawierają (wyjątkiem są Lamentacje).

Nowy i Stary Testament — najważniejsze różnice

Jakie są główne różnice pomiędzy Nowym i Starym Testamentem? Stary Testament został napisany w okresie od X do I wieku przed Chrystusem, Nowy — w latach 50 — 100 po Chrystusie. Nazwy Nowy i Stary Testament pochodzą z łaciny i oznaczają Nowe Przymierze oraz Stare Przymierze. Pierwsze z nich (Novum Testamentum) odnosi się do przymierza zawartego przez Jezusa na krzyżu. Bazuje ono na ofierze, jaką złożył on z siebie Ojcu za grzechy ludzi. W ten sposób ludzkość została odkupiona. Co do Starego Przymierza (Anticum Testamentum), zostało ono zawarte pomiędzy Bogiem i narodem izraelskim pod górą Synaj, za pośrednictwem Mojżesza. Stary Testament został napisany przed narodzinami Jezusa i stanowi zapowiedź Mesjasza, o którym można przeczytać w Nowym Testamencie.

Pod adresem https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Kategoria/PismoSwiete znaleźć można różnego rodzaju wydania Pisma Świętego. Księgarnia internetowa https://www.swietywojciech.pl oferuje między innymi Biblię dla dzieci czy Biblię Młodych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: