Strona główna Uncategorized Jak inwestować w kontrakty CFD?

Jak inwestować w kontrakty CFD?

Inwestowanie na rynkach finansowych to nie tylko zakup akcji, czy obligacji, ale również instrumenty pochodne, takie jak kontrakty CFD. W tym przypadku inwestor nie nabywa instrumentu bazowego, ale spekuluje na temat jego wartości w przyszłości. Czym dokładnie są kontrakty CFD? Jak w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są kontrakty CFD?

Kontrakty CFD (skrót od anielskiego contract for difference) to kontrakty na różnicę cenową. Są one zawierane pomiędzy dwiema stronami, które w pewnym sensie zakładają się, czy cena instrumentu bazowego wzrośnie, czy spadnie. Niewątpliwą zaletą kontraktów CFD jest więc możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach, ale również spadkach. Warto także mieć świadomość, że istnieje wiele różnych kontraktów CFD, które mogą opierać się na akcjach, indeksach giełdowych, walutach, surowcach, funduszach ETF, czy nawet kryptowalutach.

Jak inwestować w kontrakty CFD?

Inwestowanie w kontrakty CFD jest możliwe po zarejestrowaniu się na jednej z dedykowanych platform umożliwiających dostęp do instrumentów finansowych. Przykładem może być Saxo broker, który pozwala inwestować w przeszło 19 000 kontraktów CFD. Następnie należy wybrać konkretny kontrakt oraz „zagrać” na jego wzrost lub spadek. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne w artykule, który przedstawia dokładnie te mechanizmy. Warto również pamiętać, że kontrakty CFD nie mają z góry określonego terminu zapadalności, co sprawia, że inwestor może w dowolnym momencie zamknąć swoją pozycję.

Kontrakty CFD – dźwignia finansowa

Jedną z zalet spekulowania na kontraktach CFD jest niski próg wejścia w inwestycję, przy jednoczesnej możliwości osiągnięcia spektakularnego zysku dzięki dźwigni finansowej. Jest to narzędzie, które umożliwia wejście w inwestycję wielokrotnie większą niż posiadany kapitał, który staje się w tym przypadku depozytem zabezpieczającym. W efekcie nawet niewielkie zmiany wartości instrumentu bazowego mogą przełożyć się na ogromne zmiany wartości rachunku inwestycyjnego. Jest to z pewnością zaleta, ponieważ można dużo zarobić dysponując niewielkim kapitałem, ale również w mgnieniu oka stracić wszystko. W związku z tym z dźwigni finansowej, czyli lewarowania należy korzystać umiejętnie i z dużą ostrożnością.

Podsumowując należy stwierdzić, że przed rozpoczęciem inwestowania w kontrakty CFD warto dokładnie zrozumieć ich działanie oraz zapoznać się z mechanizmem funkcjonowania dźwigni finansowej. Zdecydowanie ograniczy to ryzyko związane z tego typu spekulacją, ponieważ podstawą każdej inwestycji jest jej rozumienie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: