Strona główna Dzieje się Zdewastowano chrześcijański cmentarz w Jerozolimie

Zdewastowano chrześcijański cmentarz w Jerozolimie

Zdewastowano cmentarz w Jerozolimie
zdjęcie: screen z nagrania https://www.youtube.com/watch?v=r9XXfeX6KAs

Zdewastowano ponad 30 grobów na anglikańskim cmentarzu w Jerozolimie. Sprawcy zostali nagrani przez kamery.

Ponad 30 nagrobków uszkodzono we wtorek przez nieznanych wandali na protestanckim cmentarzu na Górze Syjon w Jerozolimie. Do aktów dewastacji grobów doszło w Nowy Rok po godzinach południowych. Kamery uchwyciły dwóch mężczyzn ubranych w jarmułki. Prawdopodobną przyczyną wandalizmu był żydowski ekstremizm. Sprawą zajmuje się prokuratura. Póki co sprawcy nie zostali aresztowani. Nagranie z wydarzenia poniżej:

Na cmentarzu znajdują się groby 77 brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej oraz 73 żołnierzy policji palestyńskiej poległych w czasie II Wojny Światowej. Ponadto jest to także miejsce pochówku wielu lokalnych przywódców chrześcijańskich, w tym Samuela Gobata – byłego biskupa Jerozolimy. Profanacja grobów została ostro potępiona przez anglikańskiego arcybiskupa Jerozolimy Hosama Naouma. Wydarzenie to określił „wyraźną zbrodnią nienawiści” wobec chrześcijan. Aktualnie Jerozolima jest zamieszkała przez niecałe 100000 chrześcijan.

Głos zabrał polski MSZ: „Rzeczpospolita Polska z niepokojem obserwuje wzrost napięcia wokół świętych miejsc w Jerozolimie, w szczególności wokół terenu Wzgórza Świątynnego (w tradycji muzułmańskiej: Haram al-Szarif). Podejmowanie jakichkolwiek działań mogących podważać status świętych miejsc, niezależnie od tego jakiej religii te miejsca służą, przyczynia się wyłącznie do dalszej eskalacji napięcia i może przynieść tragiczne skutki”.

Wydarzenie zostało wcześniej potępione przez władze Palestyny, które oskarżyły izraelski rząd o chęć zmiany terenów na wzgórzu na żydowską świątynię. Ponadto wydarzenie zostało także potępione przez grupę Żydów, którzy zebrali się aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego incydentu. Nagranie poniżej:

źródło: gosc.pl i wpolityce.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: