Strona główna Historia Nowe inskrypcje o królu Ezechiaszu znalezione w Jerozolimie

Nowe inskrypcje o królu Ezechiaszu znalezione w Jerozolimie

Według izraelskiego profesora relacje biblijne odzwierciedlają rzeczywistość historyczną

Izraelscy archeolodzy zidentyfikowali inskrypcje
Tunel Ezechiasza gdzie znaleziono inskrypcje (Wikimedia Commons)
Izraelscy archeolodzy zidentyfikowali inskrypcje na kamieniach z VIII wieku p.n.e., które pasują do relacji biblijnej. Określają je jako „najwcześniejsze rękopisy Biblii”.

Prof. Gershon Galil, dyrektor Instytutu Studiów Biblijnych i Historii Starożytnej na Uniwersytecie w Hajfie w Izraelu, wraz z Eli Shukronem z Izraelskiego Urzędu Starożytności odszyfrowali imię Ezechiasza na wapiennej tabliczce wielkości dłoni odkrytej w 2007 roku.

Wcześniej nie udało się ich zidentyfikować z powodu erozji kamieni, na których są wyryte, a ich rozszyfrowanie zajęło ponad dekadę.

Prof. Gershon Galil wyjaśnił, że te inskrypcje są „najwcześniejszymi rękopisami Biblii”, zauważając, że są starsze niż inne starożytne artefakty, takie jak srebrne amulety Hinnom o 100 lat i zwoje znad Morza Martwego o setki lat.

Według Galila w inskrypcjach pojawia się nie tylko imię Ezechiasza, ale także podsumowanie głównych działań w pierwszych 17 latach jego panowania, takich jak projekt wodny (tunel wodny i sadzawka Siloe), reforma rytualna, podbój Filistei, czy gromadzenie majątku.

„Potwierdzają również twierdzenie, że pisma w Księdze Królewskiej opierają się na tekstach pochodzących z kronik i inskrypcji królewskich, oraz że Biblia odzwierciedla rzeczywistość historyczną, a nie wyobraźnię” – dodał.

Przypomnijmy, że już w 2015 roku izraelska archeolog Ejlat Mazar odkryła królewską bullę, z napisem: „Należący do Ezechiasza [syna] Achaza, króla Judy”. Według Mazar był to „pierwszy raz, kiedy odcisk pieczęci króla izraelskiego lub judzkiego wyszedł na jaw podczas naukowych wykopalisk archeologicznych”.

Nowo odkryte inskrypcje po raz kolejny potwierdzają dokładność Pisma Świętego!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: