Strona główna Najnowsze Skąd wziął się Sylwester?

Skąd wziął się Sylwester?

Skąd wziął się Sylwester?
źródło: bcarikwallpapers blogspot

Skąd wziął się Sylwester? Dlaczego obchodzi się go w taki sposób? Jaka jest jego historia?

Co roku obchodzi się Sylwestra. Często celebruje się go przy petardach, fajerwerkach, muzyce i szampanie. W związku z nowym rokiem składamy sobie dobre życzenia aby był on lepszy od poprzedniego. Skąd się wziął Sylwester?

Można stwierdzić, iż praktyka świętowania nowego roku 1 stycznia roku była znana już w Starożytnym Rzymie. Wówczas obchodzono święto ku czci Janusa. Ponadto składano sobie przy tym życzenia. Święto to zostało wprowadzone przez Juliusza Cezara. Powszechnie uważa się, że miał początek za pontyfikatu papieża Sylwestra II, który sprawował swój urząd w latach 999 – 1003. Wielu ludzi pod wpływem przepowiedni greckiej wróżki Sybylli wierzyło, iż w 1000 roku nastąpi koniec świata. Wówczas miał zostać uwolniony potwór Lewiatan, który wcześniej był uwięziony w podziemiach przez papieża Sylwestra I. Oczywiście była to bajka wyssana z palca, w którą zdawało się wierzyć wielu ludzi. Wielka radość zapanowała pośród ludu gdy okazało się, że nic złego się nie stało.

W Polsce praktyka hucznego świętowania Sylwestra pojawiła się dopiero pod koniec XIX wieku. Początkowo imprezowały wyższe sfery społeczeństwa. W konsekwencji z upływem czasu wszyscy zaczęli je celebrować.

Czy chrześcijanin może świętować nowy rok? Nie ma w tym nic złego jeśli zachowujemy trzeźwość i odrzucamy różne zabobony mogące być związane z tym dniem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: