Strona główna Najnowsze Damian Danielak – Czy należy słuchać się władzy?

Damian Danielak – Czy należy słuchać się władzy?

Damian Danielak - Czy należy słuchać władzy?
Czy należy słuchać się władzy? Jaki stosunek chrześcijanie powinni mieć do rządzących państwem? Czy sprzeciwiając się władzy grzeszymy?

Jaki stosunek do rządzących powinni mieć chrześcijanie? Czy powinniśmy się zawsze słuchać władzy? Co w sytuacji gdy chrześcijanie znajdują się pod rządami takich oprawców jak np. Tse-Tung, Stalin, Leopold II czy Hitler? Zajrzyjmy do fragmentu Słowa Bożego, który w danym temacie przekazuje sporo informacji.

Co naucza Biblia?

„Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. Kto więc przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia. Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle. Należy więc jej się poddać nie tylko ze względu na karę, ale ze względu na sumienie. Z tego samego też powodu płacicie podatki. Bo ci, którzy się tym zajmują, z woli Boga pełnią swój urząd. Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek – podatek, komu cło – cło, komu uległość – uległość, komu cześć – cześć.” Rz. 13:1-7

Po pierwsze nie bez powodu podałem 7 wersetów z 13. rozdziału Listu do Rzymian. Dlaczego? Część chrześcijan podaje tylko 2 pierwsze wersety by uzasadnić, że należy słuchać się KAŻDEJ władzy. W związku z tym dochodzą do wniosku, że trzeba być posłusznym takim władcom jak np. wspomniany wcześniej Stalin. Niemniej jak przeczytamy dalsze słowa to widzimy opis jaka ta władza być powinna. Zauważamy, że powinna karać złoczyńców i pochwalać działalność dobrych ludzi. Czy każda władza taka jest? Oczywiście tak nie jest, stąd nasze posłuszeństwo wobec władzy powinno być zależne od tego co sobą reprezentuje. Ponadto jak uwzględnimy cały kontekst to zrozumiemy, że chodzi tu o uznawanie istoty władzy, a nie ślepe posłuszeństwo każdemu rządowi. Innymi słowy chrześcijanin nie może być anarchistą. Po drugie wiele rządów w swej historii (czy nawet obecnie) sprzeciwiało się chrześcijańskim wartościom. Co w takiej sytuacji? Odpowiedź daje nam Piotr:

„Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi – odpowiedział Piotr i Apostołowie.” Dz. 5:29

Kto i co jest dla nas najważniejsze?

W naszym życiu najważniejszy jest Bóg i system wartości, który nam przekazał w Słowie Bożym. Nie wyobrażam sobie by ujgurska chrześcijanka mieszkająca w Chinach dokonała aborcji, gdyż tego wymaga Komunistyczna Partia Chin od ujgurskich kobiet, które ich zdaniem mają zbyt dużo dzieci. Aborcja jest morderstwem, aborcja jest sprzeczna z dekalogiem, aborcja jest grzechem. W takiej sytuacji należy sprzeciwić się partii rządzącej i donieść ciążę. Co ciekawe egipskie położne, które sprzeciwiały się rozkazowi faraona by zabijać dzieci otrzymywały od Boga błogosławieństwo:

„Potem do położnych u kobiet hebrajskich, z których jedna nazywała się Szifra, a druga Pua, powiedział król egipski, te słowa: «Jeśli będziecie przy porodach kobiet hebrajskich, to patrzcie na płeć noworodka. Jeśli będzie chłopiec, to winnyście go zabić, a jeśli dziewczynka, to zostawcie ją przy życiu». Lecz położne bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu [nowo narodzonych] chłopców. I wezwał król egipski położne, mówiąc do nich: «Czemu tak czynicie i czemu pozostawiacie chłopców przy życiu?» One odpowiedziały faraonowi: «Kobiety hebrajskie nie są podobne do Egipcjanek, one są zdrowe, toteż rodzą wcześniej, zanim zdoła do nich przybyć położna». Bóg dobrze czynił położnym, a lud [izraelski] stawał się coraz liczniejszy i potężniejszy.” Wyj. 1:15-20

Jeśli jest możliwość to dobrą opcją jest wyjazd do innego miejsca co zrobił Józef uciekając z rodziną do Egiptu. Jeśli żyjemy w państwie demokratycznym to naszym obowiązkiem jest opowiadanie się za opcją z programem najbliższym wartościom chrześcijańskim. Pamiętajmy także by zgodnie ze słowami Pawła modlić się za rządzących:

„Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością.” 1Tm:2:1-2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.