Strona główna Dzieje się Nowe obostrzenia w kościołach

Nowe obostrzenia w kościołach

Nowe obostrzenia
zdjęcie: interia.pl

Od 15 grudnia mają rzekomo obowiązywać obostrzenia ograniczające liczbę osób w budynkach. Przepisy mają także dotyczyć kościołów.

Według najnowszego rozporządzenia 30% miejsc w budynku sakralnym ma być przeznaczone dla osób niezaszczepionych. Limit ten ma nie dotyczyć ludzi zaszczepionych po okazaniu certyfikatu. W konsekwencji jeśli w kościele będzie zajętych więcej niż 30% miejsc to policja ma sprawdzać certyfikaty szczepień. Tylko czy ma do tego prawo? Zacznijmy od początku.

Po pierwsze SANEPID przegrał wiele procesów sądowych związanych z różnymi ograniczeniami będącymi skutkiem lockdownu. Okazało się, iż ograniczenia były bezprawne, gdyż wprowadzano je na mocy rozporządzeń. Także sądy anulowały wiele mandatów. Po drugie mimo wprowadzenia zmian prawnych wielu prawników jest zdania, iż wprowadzane ograniczenia nie mają mocy prawnej. Dla przykładu Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek twierdzi, iż weryfikacja certyfikatów szczepień mogłaby funkcjonować jedynie na mocy ustawy, a nie rozporządzenia. Ponadto twierdzi, że księża czy pastorzy nie mają prawa żądać od kogokolwiek certyfikatu szczepień. Ciekawe, że tutaj zgadza się z nim poseł Anna Siarkowska przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu przynależąca do… PiSu. Sama zwraca uwagę, iż ograniczyć prawa i wolności obywatelskie może jedynie sejm na mocy ustawy. Dodatkowo w Polsce nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego. Interesujące jest to, że wprowadza się kolejny lockdown po wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który niedawno powiedział: „Restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii”. Poniżej nagranie:

Niektóre zbory ewangelikalne zamierzają respektować wspomniane obostrzenia. Przykładem może być Zbór Betania w Szczecinie przynależący do Kościoła Zielonoświątkowego. Pierwszeństwo w obecności na nabożeństwie mają mieć zaszczepieni. Co jeśli wśród chętnych do udziału w nabożeństwie niezaszczepieni będą stanowić ponad 30%? Poniżej ich wpis ze strony na Facebooku. Możliwość komentowania posta została ograniczona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: DAMIAN DANIELAK – CZY NALEŻY SŁUCHAĆ SIĘ WŁADZY?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.