Strona główna Dzieje się Turcja zwalcza protestantyzm

Turcja zwalcza protestantyzm

Tucja zwalcza protestantyzm
zdjęcie: pappaspost.com

Turcja zwalcza protestantyzm. Przyczyną prześladowań mniejszości protestanckiej jest rosnący islamski radykalizm władz i społeczeństwa.

Radykalny islam w połączeniu z tureckim szowinizmem przyczynia się do prześladowań protestantów w Turcji. Szczególnie jest to widoczne w działalności prezydenta Erdogana. Od stycznia 2019 roku co najmniej 60 obcokrajowców otrzymało nakaz opuszczenia państwa. Co ciekawe byli to głównie pastorzy. Ponadto nasila się nienawiść do wszystkich chrześcijan w mediach i na portalach społecznościowych. W konsekwencji wielu z nich wyjeżdża z kraju. Czasami zdarzają się pobicia chrześcijan. Turcja zwalcza protestantyzm, ale również inne odłamy chrześcijaństwa. Przykładem zgrzytów z prawosławiem jest chociażby przekształcenie Hagii Sophii z muzeum na meczet. Sytuacja katolików jest trochę lepsza ze względu na relacje dyplomatyczne z Watykanem.

Już w 2016 roku Stowarzyszenie Kościołów Protestanckich w Turcji alarmowało, że w tym państwie występuje wzrost prześladowań protestantów. Szczególnie narażeni są Turcy, którzy porzucili islam. Spotykają się z silnymi szykanami ze strony swoich najbliższych. Dodatkowo mniejszościom religijnym utrudnia się funkcjonowanie na płaszczyźnie administracyjnej. Szacuje się, że protestanci posiadają w Turcji 160 kościołów oraz 30 stowarzyszeń. 10000 protestantów mają stanowić rodzimi Turcy. W najnowszym rankingu Open Doors Turcja zajmuje 26. pozycję pod względem prześladowań wyznawców Jezusa.

Jako portal zachęcamy do modlitwy za chrześcijan w Turcji. Muszą  oni liczyć się z różnymi nieprzyjemnościami w szkole czy w pracy. Szczególnie módlmy się o siły dla chrześcijan, którzy porzucili wiarę islamską.

źródło: vaticannews.va

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: