Strona główna Najnowsze Grecy przeciw recytacji Koranu w Hagia Sophia

Grecy przeciw recytacji Koranu w Hagia Sophia

Hagia Sophia
zdjęcie: german.fansshare.com

Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło mocny sprzeciw wobec recytowania Koranu, które miało miejsce w Hagia Sophia.

W związku z 567 rocznicą podboju Konstantynopola przez Turków Osmańskich w Hagia Spohia odbyło się czytanie Koranu i muzułmańska modlitwa. Wydarzenie transmitowała w Turcji państwowa telewizja. Ponadto akcja miała oficjalne poparcie prezydenta Erdogana, który brał udział w wydarzeniu przemawiając z telebimu będącego w świątyni. Zwrócił się on do muzułmańskiej młodzieży by pamiętała o muzułmanach, którzy zginęli za wiarę. Na tą prowokację odpowiedziało Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W oświadczeniu możemy przeczytać: „Ta akcja obraża społeczność międzynarodową i ponownie obnaża Turcję, która musi przestrzegać zarówno Konwencji Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego i UNESCO, której jest członkiem. Ponownie wzywamy Turcję do przestrzegania jej zobowiązań międzynarodowych i zaprzestania podporządkowywania się jej bardzo honorowej roli w sprawach wewnętrznych jako opiekuna tak ważnego pomnika jak Hagia Sophia, która należy do całej ludzkości.”

Hagia Sophia uważana jest za  jedną z najpiękniejszych świątyń na świecie. Została wybudowana jako chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej. Wzniesiono ją z rozkazu cesarza Justyniana w 537r. Po upadku Konstantynopola 29 maja 1453 r. przekształcono ją w meczet. W 1934r. za rządów Mustafy Kemala Atatürka oficjalnie została się muzeum. Wielu muzułmanów w Turcji prowadzi działania naciskające na rząd by ponownie przekształcić ją w meczet. Niektórzy uważają, że przemianowanie jej w muzeum ściąga na Turków gniew Allaha.

Chrześcijanie w Turcji są coraz bardziej dyskryminowani. Przyczyną tego jest narastający nacjonalizm połączony z islamem. W konsekwencji wzrasta liczba aktów wandalizmu na kościoły. Dodatkowo chrześcijańskim związkom wyznaniowym utrudnia się działalność na poziomie administracyjnym. Ponadto ostatnimi czasy chrześcijańskich misjonarzy często oskarża się o szpiegostwo. W ostatnim rankingu Open Doors Turcja znajduje się na 36. pozycji.

źródło: greekcitytimes.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.