Strona główna Dzieje się Burki zakazane w Szwajcarii

Burki zakazane w Szwajcarii

Burki zakazane w Szwajcarii
zdjęcie: timesofisrael.com

Burki zostały zakazane w Szwajcarii. To efekt referendum, w którym zdecydowano o zakazie zasłaniania twarzy w miejscach publicznych.

Wyborcy w referendum opowiedzieli się za zakazem zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Za zakazem opowiedziało się 51,2% głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 50%. Tylko w 6 z 26 kantonów była ona poniżej 50%. Zakaz nie obejmuje zakrywania twarzy z przyczyn zdrowotnych i bezpieczeństwa stąd można np. nosić maseczki przeciwko COVID19. Ponadto w meczetach można bez problemów zasłaniać twarz. Minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter oznajmiła po referendum, że niewielka część muzułmanek w Szwajcarii decyduje się na noszenie burki.

W konsekwencji Centralna Rada Muzułmanów oznajmiła, iż jest to czarny dzień dla ich społeczności. Podobnie wynik referendum krytycznie oceniła Amnesty International uznając ją za przejawi dyskryminacji mniejszości muzułmańskiej. Według różnych danych w Szwajcarii około 4,5% – 6% stanowią muzułmanie. Ich liczba w ostatnich latach bardzo mocno wzrosła w wyniku imigracji. Najwięcej muzułmanów stanowią imigranci z państw dawnej Jugosławii.

Co ciekawe w 2009 roku w referendum Szwajcarzy zdecydowali o zakazie budowania minaretów przy meczetach. Za zakazem opowiedziało się 57,5% głosujących, a frekwencja wyniosła 53,4%. Podczas kampanii referendalnej partia SVP oznajmiła, iż minarety są „włóczniami islamu i symbolem niechęci do integracji”. Wówczas podobnie lewicowi politycy uznali decyzję za przejaw nietolerancji.

źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: