Strona główna Najnowsze Ilu Polaków praktykuje wróżbiarstwo?

Ilu Polaków praktykuje wróżbiarstwo?

Ilu Polaków praktykuje wróżbiarstwo?
zdjęcie: towardsdatascience.com

Ilu Polaków uczęszcza do wróżek? Przyjrzyjmy się kilku statystykom dotyczącym wróżbiarstwa w naszym kraju. Co o tym mówi Biblia?

Po pierwsze Biblia w wielu miejscach potępia wróżbiarstwo uznając je za bałwochwalstwo. Oto jeden z wielu wersetów:

„Gdy ty wejdziesz do kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza.” Pwt. 18:9-12

Nie ma wątpliwości, że każda forma wróżbiarstwa jest w Piśmie Świętym ukazana jako grzech. Ilu Polaków się temu oddaje? Przyjrzyjmy się danym dotyczącym wróżbiarstwa w Polsce.

  • Wg sondażu SW Research dla rp.pl 71,8% Polaków nie wierzy we wróżby, 14,8% opowiedziało się za opcją „nie wiem/trudno powiedzieć”, zaś 13,4% wierzy we wróżby.
  • Wg badań CBOS z 2018 roku 6% mężczyzn przyznaje się, iż było przynajmniej raz u wróżki lub wróża. Z kolei odsetek kobiet, które przynajmniej raz skorzystały z tych usług wynosi aż 22%. Ponadto 55% kobiet czytuje horoskopy, zaś u mężczyzn jest to 34%.
  • 57% Polaków nie liczy się ze wskazaniami horoskopów. 40% Polaków rzadko bierze je pod uwagę, zaś 3% zawsze kieruje się ich zaleceniami.
  • biorąc pod uwagę stan cywilny z usług wróżek/wróża korzysta: 36% osób rozwiedzionych lub w separacji, 16% osób w związku małżeńskim, 15% wdowców i wdów, 4% kawalerów i panien.
  • 86% Polaków nie ma i nie miało talizmanu na szczęście, 9% kiedyś posiadało taki talizman, zaś 5% posiada go obecnie.
  • Biorąc pod uwagę rynek wróżbiarski Polacy na wróżby wydają ponad 2 miliardy złotych w ciągu roku.

Wnioski

Powyższe statystyki pokazują, że w naszym społeczeństwie jest masa ludzi, która nie szuka pomocy u Boga. Możliwe, że spora część z nich uczęszcza do kościołów jednocześnie kierując się wskazaniami wróżb. Taka pełna hipokryzji postawa pokazuje, że dla tych ludzi chrześcijaństwo jest zwykłą tradycją niż realną więzią z Bogiem. Prawdziwy chrześcijanin nie będzie korzystał z jakichkolwiek wróżb, lecz będzie się zwracał o pomoc do Boga:

„Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” Ps. 37:5

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.