Strona główna Dzieje się Mozaika poświęcona Jezusowi będzie udostępniona turystom

Mozaika poświęcona Jezusowi będzie udostępniona turystom

Chrześcijańska mozaika
zdjęcie: YOLI SCHWARTZ/ISRAEL ANTIQUITIES AUTHORITY

Odkryta na terenie więzienia w Megiddo mozaika poświęcona Jezusowi Chrystusowi niedługo będzie ukazywana turystom.

W latach 2004-2008 w czasie prac ziemnych, które miały poprzedzić budowę nowego skrzydła zakładu karnego w miejscowości Megiddo więźniowie natrafili na bizantyjskie mozaiki. Poinformowano o tym izraelski Urząd ds. Starożytności, który podjął prace i odkrył pozostałości kościoła z przełomu III i IV wieku.

Na mozaikach występują liczne inskrypcje w języku greckim. Co ciekawe jedna mozaika zawiera treść: „Bogu Jezusowi Chrystusowi”. Na mozaice odnaleziono dwie dodatkowe inskrypcje, które przetłumaczyła profesor Leah di Segni z Uniwersytetu Hebrajskiego. Napis po stronie północnej poświęcony jest oficerowi armii o imieniu Gaianos, który wniósł mozaikową podłogę. Z kolei napis wschodni poświęcony jest pamięci czterech kobiet: Frimilii, Kiriaki, Dorotei i Karasty.

Mozaika w Megiddo
zdjęcie: YOLI SCHWARTZ/ISRAEL ANTIQUITIES AUTHORITY

Wykopaliska ujawniły istnienie ścieżki wewnątrz wioski zauważył dr Yotam Tepper, który kierował wykopaliskami. Duży budynek z salą modlitewną znajdował się po północno-zachodniej stronie ścieżki, a inny duży budynek znajdował się po stronie południowej. Niewątpliwie odkrycia archeologiczne wskazują na społeczność chrześcijańską, której członkami byli oficerowie armii rzymskiej zanim chrześcijaństwo stało się oficjalną religią imperium.

W konsekwencji rozbudowa zakładu karnego nie będzie kontynuowana, a więzienie w czerwcu zostanie przeniesione w inne miejsce. Z pewnością to miejsce będzie licznie odwiedzane przez turystów.

źródło: jpost.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: