Strona główna Najnowsze Mity o Jezusie, w które większość wierzy

Mity o Jezusie, w które większość wierzy

Mity o Jezusie

Przedstawiamy mity o Jezusie Chrystusie, w które powszechnie wierzy większość ludzi. Z różnych powodów błędnie funkcjonują w ludzkiej świadomości.

Bez wątpienia Jezus Chrystus jest najbardziej znaną postacią na świecie. W tym artykule przedstawiamy pewne mity z nim związane. Może nie są one ważne, ale z pewnością większość ludzi w nie wierzy. Oto niektóre mity o Jezusie:

Czy Jezus miał długie włosy?

W kulturze żydowskiej mężczyźni nosili krótkie włosy. Co więcej apostoł Paweł wyraźnie napisał: „Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy?” 1Kor. 11:14 Wyjątkiem byli mężczyźni, którzy złożyli śluby nazireatu jak np. Samson. Możliwe, że Jezus w pewnym okresie czasu tych ślubów przestrzegał, ale z pewnością nie obowiązywały Go pod koniec życia, ponieważ Chrystus spożywał wino.

Czy Jezus wisząc na krzyżu miał jakiekolwiek okrycie?

Z Biblii wiemy, iż rzymscy żołnierze rzucali losy o odzienie Jezusa. Ponadto źródła historyczne wskazują, że Rzymianie krzyżowali ludzi nago.

Czy małego Jezusa odwiedziło trzech króli?

Jezusa odwiedzili mędrcy/magowie ze wschodu, którzy złożyli Mu dary. Słowo Boże nie podaje ich imion ani liczby.

Czy Jezus podczas ostatniej wieczerzy siedział na ławie/krześle przy stole?

Najprawdopodobniej nie wyglądało to tak jak przedstawia to słynny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Powszechnie przy stołach w czasach Jezusa nie było ław i krzeseł. Same stoły były dość niskie. Często spożywano przy nich posiłek leżąc na boku lub siedząc na podłodze.

Czy Jezus miał rodzeństwo?

Jezus miał co najmniej sześcioro rodzeństwa (czterech braci: Jakuba, Józefa, Szymona, Judę i co najmniej dwie siostry). Po pierwsze Nowy Testament niejednokrotnie wspomina o rodzeństwie Jezusa (Mt. 13:55-56; Mk. 6:3; J. 7:5). Po drugie historyk Józef Flawiusz wspomina o bracie Jezusa – Jakubie co zgadza się z Biblią. Po trzecie Słowo Boże naucza, że Józef nie współżył z Maryją urodziła Jezusa (Mt. 1:25). Z biblijnego opisu wynika, iż po narodzeniu Jezusa Józef i Maryja współżyli ze sobą. Ponadto Jezus jest nazwany pierworodnym Maryi co wskazuje, iż potem miała kolejne dzieci (Łk. 2:7).

Niektórzy błędnie uważają, że jest tu mowa o kuzynach, gdyż Żydzi braćmi i siostrami nazywali bliską rodzinę. Jednak Nowy Testament został napisany w grece, która rozróżnia kuzynostwo od rodzeństwa (Łk. 21:16; Kol. 4:10). Jeszcze inni naciągają te wersety twierdząc, iż chodzi o braci i siostry w wierze. W Słowie Bożym możemy przeczytać, że bracia Jezusa nie wierzyli w Niego (J. 7:5). Panuje też inny pogląd, że wspomniani bracia i siostry pochodzą ze wcześniejszego małżeństwa Józefa. Biblia wskazuje, iż Jezus odziedziczył prawo do sprawowania królewskich rządów obiecanych Dawidowi (2 Sam. 7:12; Łk. 1:32). Gdyby Józef miał synów z wcześniejszego związku to najstarszy zgodnie z prawem odziedziczyłby władzę królewską. Dlatego w Biblii oprócz przodków od strony Maryi mamy też podaną genealogię Jezusa od strony Józefa (Łk. 3:23-38).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

3 KOMENTARZE

Comments are closed.