Strona główna Dzieje się 239 ukraińskich parafii oderwało się od Patriarchatu Moskiewskiego

239 ukraińskich parafii oderwało się od Patriarchatu Moskiewskiego

239 ukraińskich parafii oderwało się od Patriarchatu Moskiewskiego
zdjęcie: icds.ee

239 ukraińskich parafii prawosławnych podległych Patriarchatowi Moskiewskiemu zerwało z nim wchodząc do Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Dotychczas wiele parafii prawosławnych na Ukrainie podlegało pod Patriarchat Moskiewski, którym zarządza związany blisko z Putinem – Cyryl I. Tutaj z przyczyn politycznych pod koniec 2018 roku założono Kościół Prawosławny Ukrainy, który jest całkowicie niezależny od Moskwy. Warto zauważyć, że pod koniec sierpnia 2018 patriarcha Cyryl I udał się osobiście do Stambułu by nie dopuścić do przyznania autokefalii Kościołowi Ukraińskiemu. Ostatecznie mu się to nie udało mu się nie udało. W konsekwencji 15 października 2018 Rosyjski Kościół Prawosławny zerwał łączność eucharystyczną z Patriarchatem Konstantynopola i ten stan trwa nadal. Kościół Prawosławny Ukrainy uznawany jest za kanoniczny przez Patriarchat Konstantynopolitański, Patriarchat Aleksandryjski, Grecki Kościół Prawosławny i Cypryjski Kościół Prawosławny.

Od chwili otrzymania autokefalii 6 stycznia 2019 Patriarchat Moskiewski utracił ponad 800 parafii i klasztorów na rzecz Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Od początku wojny Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego opuściło 239 parafii (stan na 18 maja 2022). Nawet jednej niedzieli 21 parafii na Ukrainie potrafiło podjąć taką decyzję. Wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

Około 61 procent mieszkańców Ukrainy jest wyznawcami prawosławia. Zapewne z powodu popierania przez Cyryla I działań Putina masa ukraińskich parafii przyłączy się do niezależnego od Moskwy Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

źródło: onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: