Strona główna Historia Czy to Kościół katolicki dał protestantom Biblię?

Czy to Kościół katolicki dał protestantom Biblię?

Zesłanie Ducha Świętego - Jean II Restout, 1732 (Wikimedia Commons)

Często w rozmowach z katolikami możemy usłyszeć, że Kościół katolicki albo tradycja katolicka dały nam Biblię. Jednak nie jest to prawdą!

Chociaż Kościół katolicki przypisuje sobie skompletowanie Biblii, przypomnijmy, że ma ona około 40 autorów, którzy żyli na długo przed powstaniem Kościoła Rzymskokatolickiego w IV wieku.

Biblia rzymskokatolicka zawiera 73 księgi, podczas gdy Biblia protestancka zawiera ich 66. Te 7 dodatkowych ksiąg katolicy nazywają księgami „deuterokanonicznymi”. Protestanci zwykle nazywają je „apokryfami” i nie uważają ich za natchnione. Nawiasem mówiąc, protestanci i katolicy używają tych samych ksiąg Nowego Testamentu, które jako pierwszy wymienił Atanazy Aleksandryjski w 367 roku.

APOKRYFY
Powodami dla których protestanci nie uznali tych 7 ksiąg Starego Testamentu za natchnione były, m.in.:

1) Księgi te nie były akceptowane przez Żydów, a to oni najlepiej znali kanon, ponieważ sami spisali Stary Testament.
2) Niektóre z tych ksiąg zawierają błędy historyczne i geograficzne. Czy naprawdę chcemy przyjąć „natchnienie” księgi, która nie jest wiarygodna nawet w sprawach doczesnych?
3) Niektóre z tych ksiąg nauczają doktryn, które są sprzeczne z resztą Pisma Świętego.
4) W całej historii Kościoła jest wielu ludzi, którzy zaprzeczali natchnieniu apokryfów. Jednym z nich jest Hieronim, ta sama osoba, która przetłumaczyła Biblię Wulgaty (którą przyjmuje Kościół katolicki).

KOŚCIÓŁ NICZEGO NIE INSPIROWAŁ
To nie „kościół” skłonił autorów Biblii do napisania tych ksiąg. W 2 Liście Piotra 1,20-21 czytamy:

„Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym.”

To Bóg przez Ducha Świętego natchnął autorów doskonale i dokładnie, aby spisali słowa Boże dla Kościoła. I tutaj należy rozróżnić, nie „przez kościół”, ale „dla kościoła”. Kościół niczego nie inspirował.

WYSOKI STOPIEŃ JEDNOMYŚLNOŚCI
Według badacza Nowego Testamentu – Bruce M. Metzgera w pierwszym Kościele istniał „wysoki stopień jednomyślności” co do tego, które księgi posiadały autorytet apostolski, które były powszechnie używane przez Kościół i tym samym zgadzały się z podstawową nauką chrześcijańską. A więc sobór, zatwierdził jedynie coś co było oczywiste dla wszystkich chrześcijan od samego początku.

Doktor Bruce M. Metzger w książce Lee Strobela Sprawa Chrystusa” podsumowuje temat następująco:

„Trzeba zrozumieć, że kanon nie powstał w rezultacie serii zaciekłych dyskusji toczonych w cieniu kościelnej polityki… Gdy ogłoszono skład kanonu, było to jedynie potwierdzenie tego, co zostało już wcześniej ustalone przez ogólne wyczucie Kościoła… Twierdzenie, że kanon powstał dopiero w rezultacie orzeczeń soborów i synodów byłoby podobne do twierdzenia, że potrzebujemy dzisiaj wielkiego jury najlepszych muzyków dla ogłoszenia, że muzyka Bacha i Bethovena jest piękna…”

Zrozumienie dlaczego inne księgi, takie jak np. Ewangelia Tomasza, nie zostały uwzględnione w kanonie i jak bardzo od niego odstawały, pomoże nam zrozumieć, że to co zrobiły sobory, nie było niczym niezwykłym, a jedynie usystematyzowaniem tego co było oczywiste dla Kościoła. W tym celu odsyłam do wyżej wymienionej publikacji.

WNIOSEK
Potwierdzenie kanonu przez rzymski Kościół w IV wieku nie usprawiedliwia jego późniejszego odstępstwa od pierwotnej nauki chrześcijańskiej, a także dodania do biblijnego kanonu ksiąg, które nie były uznawane ani przez Żydów, ani przez pierwszych chrześcijan. Samo rozpoznanie kanonu, to nie to samo, co bycie odpowiedzialnym za jego istnienie.

Opracowując tekst korzystałem:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: