Strona główna Prześladowania Norweżka zwolniona za tweetowanie o „tylko dwóch płciach”

Norweżka zwolniona za tweetowanie o „tylko dwóch płciach”

Kolejne incydenty budzą niepokój co do wzrostu dyskryminacji społecznej chrześcijan na Zachodzie

Źródło: iStockphoto

Rianne Vogels (43l.) jest w trakcie rozprawy sądowej dotyczącej jej pracy, z której została zwolniona ponieważ ostrzegała przed zmianą płci w mediach społecznościowych. Norweskie media postrzegają sprawę jako „historyczny proces”.

Rianne pracowała na stanowiskach kierowniczych w organizacji non-profit Papillon w Bergen, w południowej Norwegii, której była współzałożycielką w 2018 roku. Organizacja ta zajmuje się pomocą młodym kobietom ze środowisk imigranckich, jak można przeczytać w cne.news.

W lutym 2022 roku dyrektor generalny Papillon – Leïla Rezzouk – otrzymała anonimowy e-mail z informacją, że Vogels opublikowała na Twitterze krytyczną treść o tematyce trans. Zdaniem dyrektora Rezzouk wypowiedzi Vogels są szkodliwe dla organizacji, mimo, że wspólnie ją budowali. Pracodawca oskarżył pracowniczkę o brak lojalności i transfobię.

28 marca 2023 r. rozpoczął się proces sądowy. Vogels kategorycznie zaprzecza jakoby miała poglądy transfobiczne, a jej prawnik wyznał „Rianne nie jest transfobem i nie ma nic przeciwko osobom transpłciowym. Jest zaniepokojona debatą na temat tożsamości płciowej, ale bardziej niż przeciętne osoby w społeczeństwie”.

PRZEŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAN W EUROPIE

W zsekularyzowanym Zachodzie narastają prześladowania i dyskryminacja chrześcijan. Według Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC Europe) presja społeczna i cenzura wymierzona w chrześcijan w Europie nasilają się i przybierają różne aspekty.

Według prezesa tej organizacji z siedzibą w Wiedniu ogólne uprzedzenia europejskich elit są w dużej mierze odpowiedzialne za rosnącą nietolerancję i społeczną wrogość, której doświadczają chrześcijanie. Chociaż prześladowania w Europie są łagodniejsze od tych w innych częściach świata, są bardziej skryte, subtelne i często objawiające się wykluczeniem społecznym, presją, cenzurą czy dyskryminacją — nie można ich lekceważyć, ponieważ szybko narastają i mają głęboki wpływ na codzienne życie chrześcijan i na przekazywanie wiary przyszłym pokoleniom.

Podobne sytuacje mają miejsce na całym zsekularyzowanym Zachodzie. W Finlandii poseł Paivi Räsänen wciąż czeka na swoją apelację w sierpniu, po tym jak została zwolniona ze wszystkich stawianych jej zarzutów karnych za tweet, w którym kwestionowała oficjalne poparcie Kościoła luterańskiego w jej kraju dla wydarzenia „Pride 2019”, cytując Biblię na obronę swojego stanowiska. W 2021 roku The Guardian donosił o sprawie szkockiej księgowej Marion Millar.

Zdaniem organizacji OIDAC, przypadki takie jak te „wysyłają do chrześcijan mrożącą krew w żyłach wiadomość, sugerując, że wyrażanie ich poglądów wiąże się z ryzykiem wykluczenia społecznego, szkód zawodowych, a nawet zarzutów prawnych”. Co jest atakiem na wolność słowa i wolność religijną!

CO NA TO BIBLIA

Dla chrześcijan to żadna nowość, Jezus przewidując własną śmierć powiedział swoim uczniom, że będą znienawidzeni i prześladowani, tak jak On (Ew. Jana 15,18–20), a także, że wszyscy, którzy za nim pójdą, będą musieli ponieść własny „krzyż” (Łk 14,27). W związku z tym nadał też obietnice: „To powiedziałem wam, abyście we mnie pokój mieli. Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie, Ja zwyciężyłem świat” (Ew. Jana 16,33). Jak złoto przechodzi wypróbowanie, tak uczniowie muszą zostać wypróbowani aby wejść do Jego chwały (1 Piotra 1,7; Ks. Daniela 12,10).

Zobacz też: Wysoka liczba ataków na chrześcijan we Francji!

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: