Strona główna Najnowsze Nie kradnij czy nie kradnij człowieka?

Nie kradnij czy nie kradnij człowieka?

Nie kradnij człowieka

Nie kradnij – tak powszechnie rozumie się jedno z przykazań dekalogu. Co ciekawe wyznawcy judaizmu rozumieją je nieco inaczej.

U większości protestantów i u talmudycznych żydów przykazanie to zajmuje 8. pozycję, z kolei u katolików i luteran 7. Powszechnie jest ono rozumiane jako ogólny zakaz kradzieży. Co ciekawe żydzi rozumieli i rozumieją to przykazanie nieco inaczej. Dla nich to przykazanie dotyczy zakazu kradzieży człowieka czyli innymi słowy porywania. Zobaczmy co możemy przeczytać na stronie polskich żydów z Poznania (poznan.jewish.org.pl):

„Znamienne, że tradycyjne rozumienie tego przykazania brzmi w judaizmie: >>Nie wolno ci porywać [człowieka]<< Ludzka wolność jest bowiem jego najważniejszą własnością, gdy więc zostaje mu ona odebrana (w jakiejkolwiek formie niewolnictwa), nic, co wypracowuje, nie należy już do niego. Szersze rozumienie tego przykazania dotyczy ochrony świętości własności prywatnej. Prawo do posiadania czyni możliwym powstanie i rozwój cywilizacji. Aby istniała ludzka odpowiedzialność za świat, musi istnieć najpierw odpowiedzialność za to, co należy do indywidualnego człowieka, co zdobywa on własnym wysiłkiem. Prawo do posiadania daje człowiekowi nie tylko poczucie odpowiedzialności, ale także godności. Jak wspominaliśmy, wiele innych przykazań wśród Aseret hadibrot zakazuje pozbawiania bardzo szeroko rozumianej własności (począwszy od życia człowieka [„nie morduj”]). Można powiedzieć, że w znacznym stopniu na ochronie tego, co należy do człowieka, a więc na ochronie samej idei WŁASNOŚCI oparta jest moralność Tory, a więc i etycznego monoteizmu.”

Jak widzimy znaczenie przykazania tradycyjnie tłumaczonego na >>Nie kradnij<< jest nieco inne niż nam się to wydaje. Dlatego warto jest znać tradycję żydowską jeśli czytamy Biblię. Oczywiście należy też uważać na wiele spraw, gdyż współczesny judaizm oparty o Talmud namnożył sobie wiele praw przez różnych rabinów. Tu warto mieć na uwadze, że w Starym Testamencie za porwanie człowieka groziła kara śmierci. Z kolei za kradzież złodziej miał wypłacić odszkodowanie swej ofierze. Niemniej podsumowując Słowo Boże wyraźnie zabrania kradzieży i porywania ludzi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: