Strona główna Dzieje się Czy będzie można rozsypywać prochy zmarłych?

Czy będzie można rozsypywać prochy zmarłych?

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona dopuszczać funkcjonowanie tzw. ogrodów pamięci, gdzie będzie można rozsypać prochy zmarłego oraz legalne wysypać popioły do morza.

Wielu ludzi za życia pragnie by po śmierci ich prochy rozsypano na ziemi, która od pokoleń należała do rodziny. Niektórzy idą dalej chcąc by ich spopielone szczątki rozsypać na stadionie ukochanego klubu piłkarskiego czy na koncercie kapeli, której są fanami. Tego typu praktyki są w Polsce nielegalne. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie przewiduje takiej formy postępowania ze zwłokami. Punkt 1. artykułu 12. ustawy głosi:

„Zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach.”

Przykład ogrodu pamięci. Zdjęcie: https://www.findagrave.com/

Zmiany w ustawie mają zezwolić na rozsypanie prochów na tzw. łąkach pamięci oraz wysypanie prochów zmarłego do morza. Łąki pamięci to wyznaczony obszar, w ramach którego po skremowaniu ciała można rozsypać jego prochy. W Polsce nie byłaby to żadna nowość, gdyż tego rodzaju ogród funkcjonował chociażby na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Jednak po nagłośnieniu przez media, iż ta praktyka jest nielegalna zrezygnowano z jego funkcjonowania. Proponowana zmiana ma rozwiązać problem przepełnionych cmentarzy.

Równolegle do rozwoju tych alternatywnych form pochówku, rośnie również zainteresowanie nowoczesnymi formami nagrobków. W kontekście tych zmian, coraz większą popularność zdobywają nagrobki nowoczesne – czyli takie, które łączą w sobie nowoczesny design z tradycyjnymi elementami. Są one odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie osób, które chcą, aby miejsce ostatniego spoczynku ich bliskich odzwierciedlało ich unikalny charakter i osobowość.

Nowoczesne nagrobki często wykorzystują innowacyjne materiały, takie jak szkło czy stal nierdzewna, a także mogą być wyposażone w elementy interaktywne, takie jak kody QR prowadzące do cyfrowych wspomnień o zmarłym. Ta ewolucja w dziedzinie nagrobków jest kolejnym krokiem w kierunku personalizacji i modernizacji tradycyjnych praktyk pogrzebowych, podążając za rosnącymi trendami personalizacji i indywidualizacji w społeczeństwie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

8 KOMENTARZE

    • Jakiego pogaństwa, bo chyba nie słowiańskiego? Słowianie mieli groby popielicowe! „Chowanie” zaś w taki sposób to czystej liberalne judeo-chrześcijaństwo połączone z ateizmem demoliberalnym (nie mylić z tradycją niszczoną od rewolucji amerykańskiej i „francuskiej”).

    • A ile to cmentarzy umiejscowionych jest przy zbiornikach rodnych. Or choćby taki cmentarz w podwarszawskim Radzyminie. Trupia woda zasila zasila okoliczne stawiki wzdłuż drogi S8 na b-stok

  1. prochy nie poczynią takiej szkody jak zwłoki zakopane i podtopione a potem woda dostająca się do jeziora czy rzeki – widać to bardzo dobrze przy powodziach gdzie woda zalewa cmentarze i jest problem bo woda jest bardzo skażona i nie nadaje się nawet do mycia a co dopiero do picia. wodę z prochami gdyby ktoś wypił to by się nie rozchorował dlatego lepsze są pochówki ciałopalne – Ja osobiście wolę w urnach i w kopcach na własnej ziemi – w ten sposób gdy ziemia przechodzi z ojca na syna a prochy przodków są w tej ziemi to ta ziemia więcej znaczy niż tylko pole uprawne a jest – ojcowizną i czymś o co trzeba dbać walczyć i otaczać miłością i czcią – w ten sposób może zostanie przywrócona miłość do własnej ziemi i przywiązanie do niej.

  2. Zwariowany jest ten swiat gdzie ludzie oszczedzaja na opiece medycznej za zycia zeby miec na… pogrzeb i porzadny grob a po latach …musi znowu za grob placic
    Najwyzsza pora zmienic przepisy i obyczaje.zeby smierc przestala byc interesem dochodowym i obciazeniem finansowym dla pograzonej w zalobie rodziny

  3. W Danii na każdym cmentarzu są groby tradycyjne, groby urnowe w stylu amerykańskim, groby na których sadzi się drzewo, miejsce do rozsypywania prochów : trawnik czy stawek, miejsca do składania kwiatów, ławeczki, mnóstwo pięknej zieleni – po prostu miejsce spoczynku i szacunku dla zmarłych i ich woli a nie konkurs na kiczowate nagrobki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here