Strona główna Najnowsze Mało znane fakty o świadkach Jehowy

Mało znane fakty o świadkach Jehowy

Świadkowie Jehowy znani są głównie z fałszywych zapowiedzi końców świata. Na ich temat krąży wiele stereotypów. Postanowiliśmy przedstawić mało znane fakty o świadkach Jehowy.

Powszechnie ludzie znają fakty o świadkach Jehowy jak np. niespełnione zapowiedzi armagedonu, przeinaczony przekład Pisma Świętego, zakaz kontaktu z osobami wykluczonymi, zakaz transfuzji krwi, zakaz służby w armii itd. Są jednak sprawy, o których niewielu ma pojęcie:

1. Zmiana nazwy

Świadkowie Jehowy wcześniej nazywani byli Badaczami Pisma Świętego. Początkowo określenie „świadkowie Jehowy” odnoszono do tzw. klasy niebiańskiej (144 tysiące, którzy trafią do nieba). Pozostała grupa czyli tzw. klasa ziemiańska (pozostali zbawieni, którzy będą żyć na ziemi) była nazywana Jonabadami. Od 1942 roku także tą grupę zaczęto określać świadkami Jehowy [1].

2. Cenzura

Świadkowie Jehowy zarzucają Kościołowi Katolickiemu funkcjonowanie indeksu ksiąg zakazanych, ale sami mają podobną cenzurę. Nie wolno im czytać literatury, artykułów czy stron internetowych o świadkach Jehowy oprócz publikowanych przez organizację. Co najważniejsze ponad wszystko zakazane jest czytanie tekstów, których autorem jest były świadek Jehowy. Zatem jeśli zamierzasz wręczyć świadkowi Jehowy książkę „Kryzys sumienia” musisz liczyć się z tym, iż prawdopodobnie jej nie przeczyta [2].

3. Skrajny egocentryzm

Świadkowie Jehowy nie niosą pomocy charytatywnej potrzebującym. Innymi słowy nie wspierają materialnie domów dziecka, powodzian, ofiar wojen itp. Wyjątkiem są tu inni świadkowie Jehowy. Potrzebujący pomocy nie należący do organizacji mogą co najwyżej liczyć na pomoc duchową czyli kursy biblijne czy omawianie treści Strażnicy. W konsekwencji taka osoba może liczyć na wsparcie materialne pod warunkiem, iż zostanie świadkiem Jehowy [3].

4. Zmiany nauk

Świadkowie Jehowy regularnie zmieniają swoje doktryny. Wówczas mówią, iż pojawiło się „nowe światło”. Ciekawe, że przy tym wszystkim uparcie głoszą, iż nauczają prawdy. Czy prawda może być zmienna? [4].

5. Zakaz szczepień i przeszczepów

Powszechnie znany jest zakaz transfuzji krwi obowiązujący świadków Jehowy od 1945 roku. Niewielu wie, że w latach 1967-1980 obowiązywały zakazy przeszczepów narządów. Ponadto obowiązywał ich zakaz szczepień w latach 1931-1952 [5].

6. Skandale pedofilskie

Świadkowie Jehowy często zarzucają Kościołowi Katolickiemu tuszowanie skandali pedofilskich. Co ciekawe gdy w ich organizacji dojdzie do przypadku pedofilii to nie wolno zgłaszać sprawy organom ścigania. Sprawa ma zostać rozpatrzona przez starszych zboru. Ponadto w przypadku zarzutu wykorzystywania seksualnego muszą się znaleźć przynajmniej dwaj naoczni świadkowie molestowania [6].

7. Dom książąt

Strażnica zapowiedziała, iż w 1925 roku ważne postacie Starego Testamentu jak np. Abraham, Izaak, Jakub, Mojżesz zostaną wskrzeszone. W związku z tym 1929 roku zakupiono ziemię, na której wybudowano dla nich luksusowy apartament Beth Sarim zwany również Domem Książąt w San Diego. Ostatecznie jedyną osobą, która zamieszkiwała w ekskluzywnej rezydencji był prezes organizacji Jozeph Franklin Rutherford. Następnie posiadłość została sprzedana w 1948 roku [7].

8. Stosunek do ONZ

Towarzystwo Strażnica w swoich publikacjach przedstawiało Organizację Narodów Zjednoczonych jako biblijną szkarłatną bestię i narzędzie Szatana. Brytyjski dziennik The Guardian odkrył, iż Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica od 1992 roku działało w ONZ jako organizacja pozarządowa. Po nagłośnieniu sprawy opuścili struktury ONZ w 2001 roku [8].

9. Wykształcenie

9. Świadkowie Jehowy zniechęcają swoich członków do zdobywania wyższego wykształcenia. Ponadto uważają, że niesie to za sobą zagrożenia moralne i duchowe [9].

źródła:
[1] http://www.piotrandryszczak.pl/polemika2/swiadkowie-jehowy-powody-zmiany-nazwy-i-manipulacje-tekstem-rezolucji.html
[2] https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-do-studium-kwiecien-2018/publikacje-prywatne-strony-internetowe/
[3] https://www.jw.org/pl/wiadomosci/dla-mediow/regiony/demokratyczna-republika-konga/swiadkowie-zapewniaja-pomoc-ofiarom-konfliktow-zbrojnych/
[4] https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/swiadkowie-jehowy-zmiany-w-wierzeniach/
[5] http://piotrandryszczak.pl/podolski_swiadkowie_jehowy_i_medycyna_biblijna.html
[6] http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,18627719,dlaczego-swiadkowie-jehowy-nie-ujawniaja-pedofilow.html
[7] https://watchtower.org.pl/w_obronie_wiary-52.php
[8] https://watchtower.org.pl/onz-guardian.php
[9] https://www.jw.org/pl/świadkowie-jehowy/faq/jw-edukacja-szkola/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

  1. […] Świadkom Jehowy nie wolno utrzymywać relacji z osobami, które dobrowolnie odeszły z organizacji lub zostały wykluczone. Dochodzi do sytuacji, że członkowie rodziny nie utrzymują ze sobą relacji. W ten sposób rozbijane są rodziny i przyjaźnie, które trwały latami. Często osoby, które opuściły organizację popadają z tego powodu w depresję, a w skrajnych sytuacjach dochodzi do samobójstw. Sami świadkowie Jehowy mocno demonizują takie osoby twierdząc, że np. zostały opętane przez diabła. […]

Comments are closed.