Strona główna Najnowsze Wywiad z Frederickiem Gitonga, który przeżył masakrę chrześcijan w Kenii

Wywiad z Frederickiem Gitonga, który przeżył masakrę chrześcijan w Kenii

Współpracując z organizacją Open Doors kenijski chrześcijanin Frederick Gitonga odwiedza kościoły w Polsce. Nasza redakcja miała zaszczyt przeprowadzić z nim wywiad.

DD: Chrześcijanie w Kenii stanowią 80% obywateli tego państwa. Czy będąc tak dużą większością mogą czuć się w tym kraju bezpiecznie?

FG: Najbardziej niebezpiecznym obszarem Kenii dla chrześcijan jest północno-wschodni rejon przy granicy z Somalią. W tym rejonie chrześcijanie stanowią mniejszość. Większość do somalijscy muzułmanie. Chrześcijanie w tym obszarze kraju są brutalnie zabijani.

DD: Czy napięcia między muzułmanami a chrześcijanami w Kenii zawsze tak wyglądały? Czy to zjawisko jest czymś nowym?

FG: W Kenii nie ma otwartej walki pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Największym problemem są terroryści, którzy przybywają z Somalii. Po dokonaniu ataków na obszarze Kenii wracają do Somalii. Ogólnie wśród mieszkańców Kenii nie ma napięć na tle religijnym.

DD: Przeżyłeś brutalny zamach, gdzie zamordowano około 150 chrześcijan. Jak to wyglądało z Twojej perspektywy?

FG: Miałem iść na poranną modlitwę z innymi studentami, ale byłem bardzo zmęczony i postanowiłem się chwilę zdrzemnąć. W pewnym momencie obudziły mnie strzały. Początkowo myślałem, że to może są ćwiczenia w pobliskiej bazie wojskowej. Niemniej jak wyszedłem zobaczyć co się dzieje odkryłem, że budynek jest ostrzeliwany z dwóch stron. W panice pobiegłem do pokoju. Usłyszałem wewnętrzny głos od Boga by schować się pod łóżkiem i się modlić. Do pokoju weszło dwóch somalijskich terrorystów, ale mnie nie zauważyli.

DD: W jaki sposób moglibyśmy pomóc prześladowanym chrześcijanom w Kenii? Co chciałbyś na zakończenie powiedzieć naszym czytelnikom?

FG: Najważniejsze co możemy zrobić to modlić się za chrześcijan i misjonarzy w tym regionie. Ostatnio widzę, iż jest to najważniejsze co możemy zrobić. Może ktoś modlić się w konkretnych intencjach. Kiedy będziesz się modlić Duch Święty będzie cię prowadzić w odpowiedni sposób. Można się modlić o środki finansowe, o zaopatrzenie w Biblie, o wsparcie programów pomagających w praktyczny sposób. Warto się modlić nie tylko o Kenię, ale również o inne kraje.

W najnowszym rankingu Open Doors Kenia pod względem prześladowań chrześcijan znajduje się na 40 pozycji. Frederick Gitonga jest przewodniczącym Unii Chrześcijańskiej na Uniwersytecie w Garissie.

Podziękowania dla Kamili Kłapińskiej za pomoc w roli tłumaczki.

zdjęcie: twitter.com/Open_DoorsPL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.