Strona główna Najnowsze Chrzest w wyznaniach niechrześcijańskich

Chrzest w wyznaniach niechrześcijańskich

Chrzest w wyznaniach niechrześcijańskich

Ten artykuł ma charakter ciekawostki nawiązującej do chrztu, który praktykuje się w wyznaniach niechrześcijańskich.

Jak jest ze chrztem?

W szeroko rozumianym chrześcijaństwie panuje konflikt dotyczący praktyki chrztu. Członkowie różnych denominacji chrześcijańskich sprzeczają się między sobą czy chrzest należy praktykować wyłącznie przez zanurzenie czy także przez polanie wodą. Dyskutuje się odnośnie tego czy można chrzcić nieświadome dzieci czy tylko osoby, które świadomie chcą chrztu. Nie brakuje debat teologicznych na temat tego jakie są skutki chrztu.

Jako ciekawostkę postanowiłem wspomnieć o wyznaniach, które praktykują chrzest, ale z pewnością nie można ich uznać za chrześcijańskie (choć mają pewne wpływy chrześcijaństwa). Za niechrześcijańskie wyznania przyjmijmy te, które odrzucają apostolskie oraz nicejskie wyznanie wiary i mocno odbiegają doktrynalnie od reszty. Również umownie uznajmy, iż chrztem jest praktyka polania wodą. W konsekwencji wybrałem takie wyznania, które mają dość dużą liczbę wyznawców oraz względnie długo istnieją. Ponadto nie uwzględniam praktyk, które przypominają chrzest, gdzie nie ma żadnego odwołania do Biblii (np. hinduiści zanurzający się rytualnie w rzece Ganges).

Lista niechrześcijańskich wyznań praktykujących chrzest

mandejczycy – gnostycka grupa religijna zamieszkująca głównie tereny Iraku i Iranu. Wierzą, iż Jan chrzciciel był Bożym prorokiem, zaś Jezus zwodzicielem. Praktykują komunię chleba i wody.

świadkowie Jehowy – ich początków można się doszukać w działalności Charlesa Taze Russella, który dał początek Badaczom Pisma Świętego. Po jego śmierci i wyborze na prezesa Josepha Franklina Rutherforda doszło do różnych podziałów. Oficjalnie nazwę świadków Jehowy przyjęli w 1931 roku. Odrzucają boskość Jezusa. Wierzą, że przybył on niewidzialnie na ziemię w 1914 roku. Ducha Świętego uznają za moc Jehowy. Ponadto odrzucają wiarę w piekło i nieśmiertelność duszy. Znani są głównie z fałszywych proroctw o nadchodzącym Armagedonie oraz z szerokiego kolportowania swej literatury.

mormoni – grupa wyznaniowa powstała w USA w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich założyciel Joseph Smith miał znaleźć płyty, które miał przetłumaczyć na Księgę Mormona. Księga ta jest jedną z wielu ksiąg jakie mormoni mają obok Biblii. Odrzucają tradycyjne rozumienie Trójcy. Sam Jezus miał być bratem Lucyfera. Wierzą, iż człowiek po śmierci może osiągnąć boskość. Interesujące jest to, że praktykują chrzest za zmarłych.

niektórzy zielonoświątkowcy – w kręgach zielonoświątkowych znajdziemy tzw. zielonoświątkowców jednościowych. Stanowią oni niewielki procent ruchu zielonoświątkowego. To co odróżnia ich od innych zielonoświątkowców to m.in. negowanie dogmatu Trójcy Świętej. Naturę Boga postrzegają na wzór sabelian (Ojciec, Syn i Duch mają być sposobami wyrażania się Boga, który ma być wyłącznie jedną osobą). Część z nich np. branhamowcy odrzucają wieczność piekła. Osoba trafiająca do tego miejsca ma tam cierpieć przez pewien czas, aż jej dusza zostanie unicestwiona.

Mesjańskie Zbory Boże – nazywani są również Zborami Bożymi Dnia Siódmego. Uznają za aktualne część starotestamentowych praktyk jak święcenie szabatu, zakaz spożywania krwi. Jezus nie jest uznawany za Boga, zaś Duch Święty ma być wpływem i obecnością Bożą. Odrzucają wiarę w nieśmiertelność duszy oraz w piekło.

Świecki Ruch Misyjny Epifania – ruch religijny zapoczątkowany przez Paula Samuela Leona Johnsona w wyniku podziałów wśród Badaczy Pisma Świętego po śmierci Russella. Ich początków należy upatrywać w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe największą liczbę wyznawców mają w Polsce. Wierzą, iż Jezus ponownie przybył na ziemię w sposób niewidzialny w 1874 roku. Odrzucają wiarę w dogmat Trójcy. Wierzą w dwa rodzaje zbawienia: ziemskie i niebiańskie. Odrzucają wiarę w nieśmiertelność duszy. Podobne wierzenia można znaleźć w Zrzeszeniu Wolnych Badaczy Pisma Świętego, które ma te same korzenie.

chrystadelfianie – grupa wyznaniowa powstała w XIX wieku w USA przez Johna Thomasa. Odrzucają boską naturę Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy. Sam Jezus miał być grzesznikiem. Ducha Świętego uznają za moc Boga, nie zaś za osobę. Ponadto Szatana nie uznają za złą duchową osobę, ale traktują go jako synonim grzechu.

Israelitas – to spora grupa Indian z Ameryki Południowej, która łączy praktyki Starego i Nowego Testamentu. Mimo, że Jezus złożył ofiarę na krzyżu kultywują ofiary ze zwierząt na wzór ofiar starotestamentowych. Ich prorokowi Ezequielowi Ataucusi Gamonalalowi miał się objawić Bóg, który miał przekazać mu misję ewangelizowania świata.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.