Strona główna Najnowsze Co Biblia mówi o Maryi?

Co Biblia mówi o Maryi?

Biblia o Maryi
zdjęcie: freebibleimages.org

W katolickiej Polsce Maryi przypisuje się wiele niebiblijnych cech. Przyjrzyjmy się co na jej temat głosi Pismo Święte.

Co naucza Biblia?

Biblia podaje nam różne informacje dotyczące rodziny Maryi. Będąc nastolatką zanim wyszła za mąż objawił się jej archanioł Gabriel, który zapowiedział, iż urodzi zbawiciela (Łk. 1:26-38). Wydarzenie to było zapowiedzią starotestamentowych proroctw (Iz. 7:14). Miała mu nadać imię Jezus. Jej mężem z czasem został Józef. W ciążę zaszła bez odbycia aktu seksualnego, lecz nadnaturalnie za sprawą Ducha Świętego. Ponadto nie współżyła z Józefem aż urodziła Jezusa (Mt. 1:25). Po narodzeniu Jezusa urodziła wiele dzieci (Mk. 6:3). Potem odwiedziła Elżbietę (matkę Jana Chrzciciela), z którą była spokrewniona (Łk. 1:39-45). Po wizycie mędrców ze wschodu Maryja wraz z Józefem i małym Jezusem uciekli do Egiptu przed Herodem, który pragnął śmierci Jezusa (Mt. 2:13-15).

Maryja jako pobożna żydówka przestrzegała zasad wiary żydowskiej. 8 dni po narodzeniu Jezusa obrzezano go, następnie zgodnie z Prawem Mojżeszowym ofiarowano Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej oraz złożono ofiarę z synogarlic lub dwóch gołębi (Łk. 2:22-24). Prorok Symeon wspomniał Maryi co czeka jej syna oraz to, że jej „duszę miecz przeniknie” (Łk 2:35). Ciekawe, że Maryja wraz z Józefem wracając z Jerozolimy ze Święta Paschy nie zauważyli, że nie ma z nimi 12-letniego Jezusa. Następne poszukując Jezusa znaleźli go w Świątyni Jerozolimskiej (Łk. 2:41-50). Wraz z dorosłym już Jezusem była w Kanie Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał cudu zamiany wody w wino (J. 2:1-12). Maryja na kartach Biblii pojawia się wraz z braćmi Jezusa, gdzie czekali na niego przed domem (Mt. 12:46-50).

Następnie możemy przeczytać, że Maryja była pod krzyżem gdy Jezus umierał. Wówczas Chrystus przekazał ją pod opiekę swego ucznia (prawdopodobnie chodzi o apostoła Jana) (J. 19:25-27). Później Maryja pojawia się w Dziejach Apostolskich, gdzie modliła się wraz uczniami pewnym budynku w Jerozolimie (Dz. 1:13-14). Ostatni raz o Maryi można przeczytać w 12. rozdziale Apokalipsy Jana, gdzie jest mowa o niewiaście obleczonej w słońce i księżyc, która ma na głowie wieniec z gwiazd 12 (Ap. 12:1). Niektórzy twierdzą, iż te 12 gwiazd oznacza, iż jest królową, którą należy czcić. Otóż 12 gwiazd symbolizuje 12 plemion Izraela. Jest to nawiązanie do fragmentu ze snem starotestamentowego Józefa, gdzie występuje słońce, księżyc oraz 11 gwiazd oddających pokłon Józefowi (który z logicznego puntu widzenia był 12 gwiazdą). Józef i jego bracia dali początek 12 plemionom Izraela, stąd 12 gwiazd symbolizuje 12 plemion Izraela.

Podsumowanie

Słowo Boże nigdzie nie nakazuje czcić Maryi. Nie widzimy w Piśmie Świętym by się do niej modlono. Biblia nie wspomina o jej niepokalanym poczęciu, a wręcz zaprzecza temu dogmatowi. Ów dogmat naucza, że Maryja miała urodzić się bez grzechu pierworodnego. Kościół Katolicki głosi, że Maryja nigdy nie zgrzeszyła. Po pierwsze Maryja sama wprost nazwała Boga swoim zbawicielem (Łk. 1:47). Od czego miał ją zbawić? Ponadto Maryja po narodzeniu Jezusa złożyła ofiarę z synogarlic lub dwóch gołębi (Łk. 2:22-24). W Starym Testamencie można przeczytać, iż była to ofiara za grzech (Kpł. 5:7 oraz Kpł. 12:8). Ponadto Biblia naucza, że wszyscy zgrzeszyli (Rz. 3:23). W Piśmie Świętym jedynie o Jezusie możemy przeczytać jako o osobie bez grzechu (Heb. 4:15).

W Piśmie Świętym nigdzie nie znajdziemy informacji by Maryja była tytułowana królową niebios. Taki tytuł występuje w Biblii, ale stosowany jest wobec pogańskiej bogini, której kult ściągał przekleństwo (Jr. 7:18). Ponadto Biblia głosi, że Bóg jest JEDYNYM władcą, zatem nie ma miejsca na żadną królową (1.Tm 6:15). Dodatkowo Słowo Boże nic nie wspomina by Maryja była pośredniczką. Niektórzy na siłę próbują się tego doszukać, we fragmencie o cudzie w Kanie Galilejskiej co jest mocną nadinterpretacją by dostosować Biblię do wyznawanej doktryny. Podobnie jest w sytuacji, gdzie Jezus przekazuje uczniowi Maryję mówiąc do niej, iż jest jego matką (J. 19:27). Niektórzy naciągają ten fragment by uzasadnić pogląd, iż Maryja jest matką wszystkich ludzi. Wyznawców Jezusa pod krzyżem było więcej. Czemu zatem Jezus nie powiedział „Oto matka wasza” tylko „Oto matka twoja”? Zwyczajnie uczeń po śmierci Jezusa miał się nią tylko zaopiekować.

W Słowie Bożym nie znajdziemy żadnych informacji o wniebowzięciu Maryi, w które katolicy od 1950 roku mają obowiązek wierzyć. Niestety jeśli tradycję stawia się na równi z Biblią czy ponad nią to w następstwie musza powstawać fałszywe doktryny. Biblia wyraźnie mówi: „Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego.” (1Kor. 4:6). Sama Maryja na kartach Biblii wypowiada się tylko 3 razy (rozmowa z Gabrielem, rozmowa z Elżbietą i na weselu w Kanie Galilejskiej). Innym problemem są tzw. objawienia maryjne, gdzie Szatan przekazuje treści sprzeczne ze Słowem Bożym podając się za Maryję. Biblia ostrzega nas przed tym (Ga. 1:8).

ZOBACZ TAKŻE:

CAŁA PRAWDA O OBJAWIENIACH FATIMSKICH
WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WNIEBOWZIĘCIU MARYI
HEREZJA KATOLICKIEGO KOŚCIOŁA MARIAWITÓW: MARYJA JEST BOGIEM

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: