Firma badawcza M&R Consultants przeprowadziła „Pierwsze badanie w Ameryce Środkowej dotyczące przynależności religijnej, wierzeń i praktyk”. Badanie przeprowadzono od 7 października do 15 listopada 2022 r. na próbie czterech tysięcy osób w Gwatemali, Hondurasie, Kostaryce, Nikaragui i w Salwadorze.
Według badania ewangelikalni chrześcijanie są największą grupą religijną z 37% populacji; podczas gdy katolicyzm odnotował duży spadek, osiągając jedynie 32,6%. 29,1% stwierdziło, że jest wierzącymi niezrzeszonymi, a 1,3% niewierzącymi.
Spośród 32,6% katolików 19,3% uczęszcza do kościoła częściej niż raz w tygodniu i ogólnie uczestniczy w zajęciach kościelnych. Ewangelikalni prawie trzykrotnie częściej niż katolicy uczestniczą w czynnościach kościelnych (58,4%).
SPADEK KATOLICYZMU
Z badania wynika, że w Ameryce Środkowej 61,5% obywateli było od dzieciństwa wychowywanych na katolików, ale prawie 30% przestało wyznawać katolicyzm.
Przez większą część ubiegłego stulecia prawie wszyscy (ponad 90%) Latynosi byli katolikami. Jednak ostatnie dziesięciolecia przyniosły rekordową liczbę 1 na 5 Latynosów, którzy obecnie identyfikują się jako protestanci. Mimo, że trend odchodzenia z katolicyzmu na protestantyzm zauważalny jest w większości Ameryki Łacińskiej, przoduje właśnie Ameryka Środkowa.
Według dyrektora M&R Consultants – Raula Obregona, przyczyną utraty wiernych przez katolicyzm jest sztywna ceremonia i rytualizm, podczas gdy zbory protestanckie są bardziej przyjazne ludziom.
Także według profesora religioznawstwa Andrewa Chesnuta, Honduras stał się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym protestanci (39%), przewyższyli liczebnie katolików (37%) stając się najliczniejszą grupą wyznaniową.
POGLĄDY SPOŁECZNE
Ponadto badanie wyjawia, że 83,9% obywateli Ameryki Środkowej nie zgadza się na związki osób tej samej płci. Natomiast jeśli chodzi o aborcję, dla 61,3% osób jest ona dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia kobiety, a dla 54,6% ze względów zdrowotnych.
Z danych wynika również, że 96,2% obywateli uważa, że w Ameryce Środkowej panuje wolność religijna. Według Progressive Magazine kraje te należą do hiper-konserwatywnych, także pod względem obowiązującego tam prawa.
źródła: evangelicalfocus.com i christianitytoday.com
[…] dosadne, a działalność poparta mocą Ducha Świętego. Głosił Dobrą Nowinę m.in. w takich egzotycznych państwach jak: Wenezuela, Rwanda, Nikaragua, Madagaskar, Uganda i wiele innych. Dzięki jego […]