Strona główna Dzieje się Ewangeliczni chrześcijanie największą grupą wyznaniową w Ameryce Środkowej?

Ewangeliczni chrześcijanie największą grupą wyznaniową w Ameryce Środkowej?

Sondaż M&R Consultants stwierdza, że 37% populacji Ameryki Środkowej to ewangeliczni chrześcijanie

Zielonoświątkowy megakościół Casa de Dios w Gwatemali
Megakościół Casa de Dios w Gwatemali (Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0)

Firma badawcza M&R Consultants przeprowadziła „Pierwsze badanie w Ameryce Środkowej dotyczące przynależności religijnej, wierzeń i praktyk”. Badanie przeprowadzono od 7 października do 15 listopada 2022 r. na próbie czterech tysięcy osób w Gwatemali, Hondurasie, Kostaryce, Nikaragui i w Salwadorze.

Według badania ewangelikalni chrześcijanie są największą grupą religijną z 37% populacji; podczas gdy katolicyzm odnotował duży spadek, osiągając jedynie 32,6%. 29,1% stwierdziło, że jest wierzącymi niezrzeszonymi, a 1,3% niewierzącymi.

Spośród 32,6% katolików 19,3% uczęszcza do kościoła częściej niż raz w tygodniu i ogólnie uczestniczy w zajęciach kościelnych. Ewangelikalni prawie trzykrotnie częściej niż katolicy uczestniczą w czynnościach kościelnych (58,4%).

Ameryka Środkowa

SPADEK KATOLICYZMU

Z badania wynika, że ​​w Ameryce Środkowej 61,5% obywateli było od dzieciństwa wychowywanych na katolików, ale prawie 30% przestało wyznawać katolicyzm.

Przez większą część ubiegłego stulecia prawie wszyscy (ponad 90%) Latynosi byli katolikami. Jednak ostatnie dziesięciolecia przyniosły rekordową liczbę 1 na 5 Latynosów, którzy obecnie identyfikują się jako protestanci. Mimo, że trend odchodzenia z katolicyzmu na protestantyzm zauważalny jest w większości Ameryki Łacińskiej, przoduje właśnie Ameryka Środkowa.

Według dyrektora M&R Consultants – Raula Obregona, przyczyną utraty wiernych przez katolicyzm jest sztywna ceremonia i rytualizm, podczas gdy zbory protestanckie są bardziej przyjazne ludziom.

Także według profesora religioznawstwa Andrewa Chesnuta, Honduras stał się pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym protestanci (39%), przewyższyli liczebnie katolików (37%) stając się najliczniejszą grupą wyznaniową.

POGLĄDY SPOŁECZNE

Ponadto badanie wyjawia, że 83,9% obywateli Ameryki Środkowej nie zgadza się na związki osób tej samej płci. Natomiast jeśli chodzi o aborcję, dla 61,3% osób jest ona dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia kobiety, a dla 54,6% ze względów zdrowotnych.

Z danych wynika również, że 96,2% obywateli uważa, że ​​w Ameryce Środkowej panuje wolność religijna. Według Progressive Magazine kraje te należą do hiper-konserwatywnych, także pod względem obowiązującego tam prawa.

źródła: evangelicalfocus.com i christianitytoday.com

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.