Strona główna Dzieje się Pakistan: zmieniono nazwę chrześcijan w dokumentach

Pakistan: zmieniono nazwę chrześcijan w dokumentach

Zmieniono nazwę chrześcijan w Pakistanie

W Pakistanie zmieniono nazwę chrześcijan w dokumentach. W orzeczeniu sądu zmieniono określanie, które powszechnie uchodziło za pogardliwe.

Dotąd wyznawcy Jezusa w dokumentach byli określani „esai” bądź „isai”. Termin ten był nacechowany pewnego rodzaju pogardą. Określenia te wywodziły się jeszcze z podziałów kastowych z czasów kolonialnych. Termin „esai” pochodzi z języka urdu od arabskiego „Isa”, które oznacza w Koranie Jezusa. Choć sama etymologia jest bliska chrześcijaństwu, to jednak słowo „esai” stosowano w czasach kolonialnych jako pogardliwe. Najczęściej używano go wobec osób np. sprzątających ulice lub wykonujących inne prace związane z najniższymi kastami.

Nowe słowo „masihi” dosłownie oznacza „należący do Chrystusa” i jest akceptowane przez chrześcijan jako określenie neutralne. Tą nazwą na wniosek chrześcijan będą w dokumentach nazywani wyznawcy Jezusa. Choć zmiana może się wydawać mało istotna, gdyż dotyczy wyłącznie słów, to jednak dotyka trudnej kwestii wielowiekowej dyskryminacji. Przykładowo do stycznia 2021 roku publiczne instytucje ogłaszając w prasie nabór na sprzątaczy często wprost pisały, że jest to oferta dla nie-muzułman. Powiązanie chrześcijaństwa z niskimi kastami nastąpiło w XIX wieku gdy dalici (niedotykalni – najniżsi w systemie kastowym) z prowincji Pendżab przyjęli Ewangelię. Ci ludzie najczęściej żyli w ubóstwie w odosobnieniu od reszty. W konsekwencji nie mając dostępu do systemu szkolnictwa z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie prace służebne.

Obecnie można zaobserwować w niektórych sferach poprawę sytuacji chrześcijan w Pakistanie chociażby poprzez znaczący spadek analfabetyzmu pośród nich. Mimo to nadal mniej niż jedna trzecia chrześcijan kontynuuje nauczanie po szkole podstawowej i muszą spotykać się z licznymi prześladowaniami. W aktualnym rankingu Open Doors pod względem prześladowania chrześcijan Pakistan znajduje się na 7. pozycji.

źródło: vaticannews.va

ZOBACZ TAKŻE:

UNIEWINNIONO CHRZEŚCIJANINA WIĘZIONEGO 7 LAT
TRAGICZNA SYTUACJA CHRZEŚCIJAN W PAKISTANIE
PAKISTAN: NASTĘPNI CHRZEŚCIJANIE SKAZANI NA ŚMIERĆ
KRWAWY ZAMACH NA CHRZEŚCIJAN W PAKISTANIE
ASIA BIBI OCZYSZCZONA Z ZARZUTÓW

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: