Strona główna Najnowsze Czy Jezus zmartwychwstał?

Czy Jezus zmartwychwstał?

Jezus zmartwychwstał
zdjęcie: pursuitofglory.org

Niedawno obchodziliśmy Święta Wielkanocy. Przyjrzyjmy się temu jakie są argumenty za tym, iż Jezus zmartwychwstał.

Bez wątpienia zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą sprawą w wierze chrześcijan. Nie można być chrześcijaninem nie wierząc w zmartwychwstanie Jezusa. Sam apostoł Paweł zwrócił na to uwagę: „A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach” 1Kor. 15:17. Mimo wszystko wiara w zmartwychwstanie nie jest pozbawiona logicznych podstaw. Spójrzmy na to jakie argumenty stoją za przekonaniem, że Jezus zmartwychwstał.

Grób

O pustym grobie Jezusa wspomina 6 niezależnych źródeł (4 Ewangelie, Dzieje Apostolskie oraz List Pawła do Koryntian). Pamiętajmy, iż jeśli wydarzenie opisują dwa lub trzy źródła to pewność historyków wzrasta. Zresztą wspomniane źródła powstały dość szybko od opisanych wydarzeń. Ponadto należy mieć na uwadze, że gdyby zmartwychwstanie było kłamstwem ewangelistów to inaczej by opisali wydarzenie z nim związane. W tamtych czasach w kulturze żydowskiej zeznania kobiet jako świadków miały dużo mniejsze znaczenie. Jednak to kobiety jako pierwsze znalazły pusty grób. Gdyby ewangeliści chcieliby bardziej uwiarygodnić zmartwychwstanie Jezusa (zakładając, że go nie było) to wspomnieliby o mężczyznach. Czemu tego nie zrobili? Sami przywódcy żydowscy puścili plotkę, iż uczniowie Jezusa wykradli ciało. To jeszcze bardziej umacnia przekonanie, iż grób był pusty. Przy tym wszystkim pamiętajmy, że za niedopilnowanie ciała rzymscy żołnierze mogliby być ukarani śmiercią. Zakładając, że wykradli je uczniowie to jakie byłoby prawdopodobieństwo, że rzymscy żołnierze spaliby na warcie?

Działalność uczniów

W jednej z najwcześniejszych ksiąg Nowego Testamentu apostoł Paweł wymienia świadków, którym Jezus się ukazał. Sam będąc faryzeuszem prześladującym chrześcijan opisał swoje spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. W wyniku tego wydarzenia nawraca się i sam zaczyna głosić Ewangelię. Co więcej on oraz inni uczniowie byli tak przekonani o zmartwychwstaniu, że znosili prześladowania, a nawet byli gotowi za nie umrzeć. Czy byliby na to gotowi gdyby zmartwychwstanie byłoby uknutą przez nich mistyfikacją? Sama koncepcja zmartwychwstałego mesjasza nie występowała w proroctwach, ani kulturze żydowskiej. Mimo to apostołowie postanowili w taki sposób opisać Jezusa, którego uznawali za Mesjasza. Sam Józef Flawiusz wspomina o męczeńskiej śmierci brata Jezusa – Jakuba.

Próby obalenia zmartwychwstania

Dotychczas wielu historyków stawiała różne hipotezy, które miałyby świadczyć o tym, iż Jezus nie zmartwychwstał. Póki co żadnemu z nich nie udało się zdobyć dowodów, które przeczyłyby zmartwychwstaniu. Dotychczasowe założenia jak np. zbiorowa hipnoza, omdlenie na krzyżu, kradzież ciała, konspiracja apostołów są uważane za niepoważne. Logicznym wydaje się, iż Jezus musiał zmartwychwstać.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

3 KOMENTARZE

Comments are closed.