Strona główna Dzieje się Billboardy: Prawosławny Nie Ruski

Billboardy: Prawosławny Nie Ruski

Billboard prawosławny nie ruski
zdjęcie: screen z https://www.youtube.com/watch?v=LSvOW_HqnI0

Billboardy o treści: Prawosławny Nie Ruski pojawiły się w Białymstoku. Mają one sprzeciwiać się stereotypowi: prawosławny = Rosjanin.

Fundacja Hagia Marina zorganizowała akcję uświadamiającą, że wyznawcy prawosławia w Polsce nie są Rosjanami, a Polakami. Billboardy pojawiły się w 15 widocznych miejscach w Białymstoku. Na Billoboardach można m.in. przeczytać: „Nasza rodzina mieszka tu od pokoleń. Jesteśmy prawosławni, jesteśmy Polakami”. Akcja ma wyrażać sprzeciw wobec utożsamiania wyznawców prawosławia w Polsce z narodem rosyjskim.

„Jest to kampania społeczno-edukacyjna, która jest skierowana do społeczeństwa naszego regionu. Ma na celu przypomnienie, że prawosławni w Polsce nie są „ruskimi”. W języku polskim słowo „ruski” ostatnio od wielu dekad stało się słowem pejoratywnym wobec Rosjan. Prawosławni w Polsce to są: Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Łemkowie, Bojkowie, także Rosjanie, Grecy, Gruzini i wiele innych nacji. Nie możemy pozwolić jako prawosławna społeczność by nazywano nas w ten sposób – powiedział Patryk Panasiuk prezes Fundacji Hagia Marina. Ponadto zaznaczył, iż ostatnie słowa Cyryla dotyczące zbawienia poległych rosyjskich żołnierzy na wojnie to herezja sprzeczna z doktryną wiary prawosławnej.

Wojna rosyjsko-ukraińska sprawiła, iż niektórzy zaczęli utożsamiać działania Cyryla z polskimi prawosławnymi. Cerkiew Prawosławna w Polsce jest niezależna od Rosji. Zwrócono uwagę, iż zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej w Polsce Metropolita Warszawy i całej Polski Sawa. Zwrócono uwagę, iż akcja wywołała sprzeciw niewielkiej grupki prawosławnych, którzy deklarują się jako białoruscy narodowcy. Co ciekawe kampania w Rosji została przedstawiona jako działania antyrosyjskie. Zaznaczono, iż jeśli pojawią się sponsorzy to pojawią się nowe billboardy, a akcja zostanie przeprowadzona także poza regionem Białegostoku. Poniżej wywiad z organizatorami:

źródło: bialystokonline.pl

ZOBACZ TAKŻE:

CYRYL I: ŚMIERĆ PODCZAS SŁUŻBY WOJSKOWEJ ZMYWA WSZYSTKIE GRZECHY
PATRIARCHA CYRYL: CERKIEW SIĘ NIE MYLI
239 UKRAIŃSKICH PARAFII ODERWAŁO SIĘ OD PATRIARCHATU MOSKIEWSKIEGO
PUTIN PORÓWNUJE KOMUNIZM Z CHRZEŚCIJAŃSTWEM
DELEGALIZACJA ŚWIADKÓW JEHOWY W ROSJI

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: