Strona główna Najnowsze Prezydent Argentyny ostro o papieżu Franciszku

Prezydent Argentyny ostro o papieżu Franciszku

Prezydent Argentyny i papież Franciszek

Prezydent Argentyny Javier Milei oznajmił, iż papież Franciszek wspiera programy prowadzące do rabunków, morderstw i zazdrości.

Wybory w Argentynie wygrał libertarianin Javier Milei, który nie boi się krytykować swego rodaka Jorga Bergoglio zwanego Franciszkiem. W niedawnym wywiadzie u Tuckera Carlsona nie szczędził ostrych słów krytyki wobec przywódcy Kościoła Katolickiego. Zresztą czynił to dawniej wiele razy. Już wcześniej nazywał papieża imbecylem, komunistą czy reprezentantem zła. Ponadto mimo, iż deklaruje się jako katolik wzywał do zerwania stosunków dyplomatycznych Argentyny z Watykanem. We wspomnianym wywiadzie udzielił dość mocnych odpowiedzi na temat swego rodaka Jorga Bergoglio. Oto część z nich:

„Papież angażuje się w politykę, ma silne wpływy polityczne. Okazał także wielkie sympatie dla dyktatorów takich jak Castro i Maduro. Franciszek jest po stronie tych krwawych dyktatur. Ma sympatie do morderczych komunistów. Właściwie nie będzie ich potępiał. Jest wobec nich dość łagodny, jest także wyrozumiały wobec wenezuelskiej dyktatury. Jest wyrozumiały wobec całej lewicy, nawet jeśli są to prawdziwi kryminaliści. To jest problem.”

„Bergoglio uważa sprawiedliwość społeczną za centralny element swojej wizji. To trudne, bo czym tak naprawdę jest sprawiedliwość społeczna? To kradzież owoców pracy jednej osoby i oddanie ich komuś innemu. Oznacza to dwie możliwości: Po pierwsze jest to kradzież. Problem w tym, że jedno z 10 przykazań brzmi: Nie kradnij. Wspieranie sprawiedliwości społecznej oznacza wspieranie kradzieży. Jednym z problemów jest to, że narusza to 10 przykazań.”

„Drugim problemem jest to, że powoduje to nierówne traktowanie wobec prawa. Nie sądzę, że to sprawiedliwe, aby niektórzy ludzie byli nagradzani, podczas gdy inni byli karani, wykorzystując władzę państwa, które ma monopol na przemoc.”

Ponadto prezydent Argentyny krytykując komunizm zadał pytanie: „Dlaczego papież Franciszek broni programu popierającego morderstwa, rabunki i zazdrość?” Sam ma wolnorynkowe poglądy powołując się na takich wybitnych ekonomistów jak Hayek, Smith, Friedman czy Rothbard. Wiele kontrowersji wzbudzają jego światopogląd jak zakaz aborcji, radykalna obniżka podatków, legalizacja handlu narządami. Ponadto jest za radykalnym zmniejszeniem biurokracji i likwidacją wielu ministerstw z 19 do 8. Wielu ludzi porównuje go do takich polityków jak Trump, Bolsonaro czy na naszym podwórku Braun i Korwin-Mikke.

Warto zauważyć, iż w Argentynie (podobnie jak w całej Ameryce Południowej) mamy do czynienia z silnym rozwojem Kościołów ewangelikalnych. Tradycyjny Kościół Katolicki masowo traci wiernych. Według danych z 2019 roku stanowią 15,3% populacji, zaś katolicy 62,9%. Poniżej wywiad do odsłuchania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się: