Strona główna Najnowsze Co naprawdę znaczy być świętym?

Co naprawdę znaczy być świętym?

W naszym kraju przyjęło się, że osoba święta to taka, która w swym życiu wykazała się heroicznością cnót, która mogła dokonywać cudów, która została oficjalnie kanonizowana i wyniesiona przez Kościół „na ołtarze”. Czy taki obraz świętości jest zgodny ze Słowem Bożym?

Ludzie ogłoszeni świętymi są stawiani za wzór do naśladowania. Wielu katolików prosi tzw. świętych o wstawiennictwo u Boga. Kościół Katolicki generalnie unika poglądu jakoby modlono się do świętych, ale praktyka często pokazuje co innego. Aby ktoś został uznany za świętego musi przejść proces kanonizacyjny poprzedzony beatyfikacją.

Kult świętych w obecnej formie był obcy pierwszym chrześcijanom. Modlono się jedynie do Boga. Z czasem Kościół zaczął upamiętniać chrześcijan, którzy jako męczennicy umierali za wiarę. Tego rodzaju praktyka nie była sprzeczna ze Słowem Bożym. Potem sprawy zaszły za daleko i zaczęto tych ludzi otaczać kultem. Szczególnie na terenach Imperium Rzymskiego, gdzie chrześcijaństwo zaczęło wypierać pogaństwo wiele praktyk pogańskich przekształcano na niby chrześcijańskie. Wprowadzano pewne kosmetyczne zmiany, gdzie kult świętych zastępował dotychczasowe wielobóstwo. Stąd żeglarze zamiast modlić się do Neptuna zaczęli kultem otaczać św. Mikołaja z Miry, św. Brykcjusz będący patronem sędziów wyparł Temidę, św. Hadrian odebrał Hefajstosowi kowali. Oczywiście są to nieco infantylne przykłady, ale dobrze obrazują jak obcy pierwszym chrześcijanom kult świętych zastąpił pogański henoteizm.

Kim naprawdę jest osoba święta? Jak czytamy Biblię to świętymi wg Słowa Bożego są… wszyscy prawdziwi chrześcijanie. Każda osoba, która świadomie powierzyła swe życie Jezusowi jest święta. Innymi słowy są to ludzie oddzielani od grzesznego świata dla Boga. Można nawet rzec, że wyraz „święty” to synonim wyrazu „chrześcijanin”:

Pozdrówcie każdego świętego w Chrystusie Jezusie! Pozdrawiają was bracia, którzy są ze mną.” Flp. 4:21

Uczyniłem to też w Jerozolimie i wziąwszy upoważnienie od arcykapłanów, wtrąciłem do więzienia wielu świętych, głosowałem przeciwko nim, gdy ich skazywano na śmierć.” Dz. 26:10

Kiedy Piotr odwiedzał wszystkich, przyszedł też do świętych, którzy mieszkali w Liddzie.” Dz. 9:32

Jedną z osób czczonych w Kościele Katolickim jest święty Piotr. Wielu katolików na klęcząco zwraca się do niego w modlitwach. Nie brakuje zdjęć w Internecie, gdzie katolicy klęczą przed papieżem rzekomym następcy św. Piotra. Co zrobił apostoł Piotr gdy oddano mu pokłon?:

A kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: Wstań, ja też jestem człowiekiem.” Dz. 10:25-26

Czy uważasz się za osobę świętą?

View Results

Loading ... Loading ...

zdjęcie: laiglesiaortodoxa.org

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas i kup nam kawę. Dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polub #ObywateleNiebaPL na Facebooku i bądź na bieżąco!

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Wypowiedz się:

4 KOMENTARZE

Comments are closed.