Pastor Nowakowski przemierza Szwecję rowerem by ratować Julię

Pastor Nowakowski przejeżdża Szwecję rowerem
zdjęcie: Facebook - Kościół Zielonoświątkowy w Oleśnicy

Pastor Paweł Nowakowski z Kościoła Zielonoświątkowego w Oleśnicy przemierza rowerem Szwecję by zebrać środki finansowe na leczenie Julii.

Na facebookowym fanpejdżu Kościoła Zielonoświątkowego w Oleśnicy możemy odczytywać relację z podróży, którą pastor Nowakowski odbywa w Szwecji. Postanowił on przejechać ten kraj rowerem by promować akcję zbierania środków finansowych dla Julii chorującej na raka. Na facebookowej stronie zboru wrzucana jest relacja z wyprawy. Możemy tam m.in. przeczytać:

„Dziś rozpoczynamy naszą rowerową podróż do Szwecji. Dziękuję mojemu Kościołowi, który modlił się na nabożeństwie o Boże błogosławieństwo dla tej podróży. Jedziemy dla szczytnego celu – zbieramy pieniądze dla Julii chorej na raka. Pragniemy pomóc Jej w walce z chorobą i dodać otuchy w tym trudnym dla Niej czasie. Wasze wsparcie także jest nieocenione. Razem możemy uczynić ogromną różnicę w Jej życiu! Proszę Was również o modlitwy – za nas, sześciu „szalonych” przyjaciół, porywających się na tę wyprawę, ale także za Julię i Jej rodzinę. Będę starać się relacjonować postępy naszej podróży na tyle ile pozwoli mi zasięg, jednocześnie przypominając o całej akcji. JADĘ dla JULII – czy „pojedziesz ze mną”?”

Inny razem znajdziemy taką relację:

„Dzień siódmy. Noc przespaliśmy gdzieś nad morzem, a właściwie na wydmach, które osłaniały nas od wiatru. Gdy rano zaczęliśmy się pakować, jakaś pani po szwedzku coś do mnie krzyczała. Uśmiechnąłem się do niej, choć nie wiedziałem czy to najlepsze, co mogę dla niej zrobić. Mój przyjaciel Arek, który zna szwedzki, powiedział, ze pani była niezadowolona, ponieważ rozbiliśmy się w niedozwolonym miejscu. No cóż, nie byliśmy świadomi… Szybkie pakowanie, śniadanie – chleb z pasztetem – i w drogę. Tym razem trasa ponad 100 km dalej na północ wzdłuż morza. Pierwsza część drogi całkiem spoko, ale po 50 kilometrach zrobiło się naprawdę nieprzyjemnie. Deszcz i wiatr prosto w twarz przez resztę drogi, która nagle zaczęła się mocno dłużyć.

Pomyślałem siebie, że taka „walka” jest niczym w porównaniu z walką, jaką teraz prowadzi Julia. W drodze usłyszałem, że miała kolejne ataki, ale też, że bardzo dzielnie walczy! Trzymaj się Julia! Wszyscy modlimy się tu o Ciebie każdego dnia! Dziękuję wszystkim, którzy wirtualnie są z nami w tej podróży. Wasze komentarze, lajki i udostępnienia postów są dla nas wielką radością i wsparciem.

Krótki przystanek u kolegi Arka dał nam trochę wytchnienia. Jakże miło było zrzucić mokre kurtki, napić się gorącej kawy i zjeść muffinki. Tam też zdecydowaliśmy, że trzeba znaleźć suche miejsce do przenocowania – wybór padł na pewien tańszy motel. Dzięki Bogu były wolne miejsca i pierwszą noc spaliśmy w naprawdę godziwych warunkach. Miękkie łóżko zamiast pompowanej maty, a prysznic zamiast zimnej wody w morzu – to ci prawdziwy luksus. Człowiek nie docenia wygód, dopóki ich na jakiś czas nie straci. Wydaje nam się, że wszystko jest normą, dopóki nie zrozumiemy jak wielkim darem jest to, co mamy. To dzięki kontrastom doceniamy dobro, za które powinniśmy być wdzięczni Bogu.”

Zachęcamy do modlitwy za tą wspaniałą akcję oraz za Julię. Środki finansowe można wpłacać na poniższe konto:

Kościół Zielonoświątkowy w Oleśnicy
nr rach: 84 9584 0008 2001 0009 0812 0004 (z dopiskiem: dla Julii)
Dla przelewów z zagranicy:
Kod BIC/SWIFT: POLUPLPR
IBAN: PL84 9584 0008 2001 0009 0812 0004 (for Yulia)
Możecie także wpłacić przez REVOULT na nr tel: +48 663 179 056

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Raport działań Open Doors z 2022 roku

Raport Open Doors

Organizacja pomagająca prześladowanym chrześcijanom Open Doors przedstawiła raport ze swej działalności w 2022 roku.

Open Doors na swojej stronie internetowej przedstawiła dane dotyczące ich działalności w roku 2022. Trzeba przyznać, iż wykonali dużo pracy. W zeszłym roku rozdali prawie 1,7 miliona Biblii i literatury chrześcijańskiej. Zdecydowanie najwięcej tego typu materiałów trafiło do chrześcijan z państw azjatyckich. Ponadto udało się zorganizować ponad 3,2 miliona szkoleń dotyczących Biblii. Najwięcej odbyło się na terenach północnej Afryki oraz na Bliskim Wschodzie. Częściowo odbywały się one za pośrednictwem radia oraz Internetu.

Dzięki Open Doors ponad 597 tysięcy chrześcijan skorzystało z projektów pomocy praktycznej. Działania te polegają na zapewnieniu prawników w sytuacji procesów, akcji pisania listów, zdobycia zawodu itp. To wszystko dzieje się nie tylko dzięki modlitwom, ale również dzięki konkretnemu wsparciu finansowemu. Stąd zachęcamy do wpłacania środków finansowych na Open Doors. Zachęcamy również do śledzenia Open Doors w mediach społecznościowych na Facebooku oraz na Youtube.

źródło: Open Doors Polska

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Pastor Radosław Lewandowski – Wyjdźcie spośród nich

Pastor Radosław Lewandowski

Pastor Radosław Lewandowski ze Zboru Chrześcijańskiego w Szczecinie wygłosił kazanie ostrzegające przed szkodliwością ekumenizmu.

Coraz więcej ewangelicznie wierzących chrześcijan wchodzi w ekumenizm z Kościołem Katolickim. Pastor Radosław Lewandowski zwraca uwagę, iż modne staje się liberalne podejście chrześcijan do doktryny. Niektórzy twierdzą, że kwestie doktrynalne są mało istotne. Takie osoby uważają, iż bardziej powinniśmy się skupiać na tym co łączy niż dzieli. Czy Bogu się to podoba?

Pastor zauważa, że wiele współczesnych haseł w ewangelicznych Kościołach choć brzmią pięknie to rozwadniają Ewangelię. A ostatecznie za tym wszystkim stoi diabeł. Pastor zauważa, iż ekumenizm ma obecnie charakter oficjalny oraz skryty. W swoim kazaniu odniósł się do pastorów, którzy postanowili spotkać się z papieżem Franciszkiem.

W kazaniu możemy usłyszeć jak zachować się w tych warunkach w obecnych czasach. Poniżej treść nauczania. Warto posłuchać.

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Antychrześcijański protest w Jerozolimie

Protest Żydów w Jerozolimie

W Jerozolimie doszło do antychrześcijańskich wystąpień w okolicy Ściany Płaczu. Zgromadzeni tam chrześcijanie zostali opluci.

W dniu Zesłania Ducha Świętego zgromadziła się większa liczba chrześcijan w pobliżu Ściany Płaczu. Nie spodobało się to żydowskim ekstremistom, którzy skandowali antychrześcijańskie hasła. Część wyznawców Jezusa została opluta. Niektórzy z protestujących wobec chrześcijańskich modlitw zostali aresztowani przez policję.

Wydarzenie „Pentecost 2023 – Globalny Dzień Modlitwy za Jerozolimę i Narody” zgromadziło wielu chrześcijan, którzy modlili się za Jerozolimę i Żydów. Ponadto modlono się by Ewangelia dotarła do jak największej liczby narodów. Dodatkowo pieśniami wielbiono Boga.

W konsekwencji grupa ortodoksyjnych aktywistów żydowskich wzięła udział w proteście wobec tego wydarzenia. Niektórzy z protestujących wyzywali i opluwali zgromadzonych chrześcijan. Według „Israel Today”, uczestnicy trzymali napisy wskazujące na powody protestu m.in. zniszczenie w 70 roku przez Rzym Drugiej Świątyni i Holokaust.

Jeden z napisów głosił: „Nie zapomnieliśmy naszej świątyni zniszczonej przez Rzym, ani ekwiwalencji w Hiszpanii i wszystkich pogromów. Nie zapomnieliśmy całego przelewu krwi, ani sześciu milionów zamordowanych w Holokauście. Teraz wróciliśmy do naszego kraju i modlimy się przy pozostałościach świątyni, która wkrótce zostanie odbudowana. Prosimy, szanujcie uczucia narodu żydowskiego i odprawiajcie swoje chrześcijańskie ceremonie w swoich kościołach, a nie tutaj”.

Pośród uczestników protestu był ultra-ortodoksyjny rabin Zyi Thau – duchowy przywódca prawicowej partii Noam Party i Arieh King – zastępca burmistrza Jerozolimy. Ten ostatni porównał misyjną działalność chrześcijan do radykalnego terroryzmu islamskiego. Poniżej nagranie z zajścia.

źródło: chrzescijanin.pl

ZOBACZ TAKŻE:

ZAKAZ SZERZENIA CHRZEŚCIJAŃSTWA W IZRAELU – JEST PROJEKT USTAWY
KRÓL JORDANI BRONI CHRZEŚCIJAN PRZED IZRAELEM
LICZBA CHRZEŚCIJAN W IZRAELU ROŚNIE
TRUMP: EWANGELICZNI CHRZEŚCIJANIE KOCHAJĄ IZRAEL BARDZIEJ NIŻ ŻYDZI
W ŻYDOWSKIM MUZEUM SZYDZONO Z JEZUSA
ZDEWASTOWANO CHRZEŚCIJAŃSKI CMENTARZ W JEROZOLIMIE

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Pastor Bartosik o przeprosinach Szymona Marciniaka

List do Szymona Marciniaka

Pastor Paweł Bartosik na Facebooku odniósł się do postawy Szymona Marciniaka, który przeprosił za udział w wydarzeniu Everest.

Everest to wydarzenie, w którym ludzie, którzy odnieśli sukces w jakiejś dyscyplinie mówią o tym jak udało się im tak daleko zajść. Jako, że współorganizatorem wydarzenia jest prawicowy polityk Sławomir Mentzen niektórym nie spodobał się udział sędziego w tym wydarzeniu. Organizacja Nigdy Więcej postanowiła donieść do UEFA, iż polski sędzia ma rzekomo bratać się ze skrajną prawicą. Co ciekawe wydarzenie nie miało charakteru politycznego. W mediach pojawiły się komunikaty, iż Szymon Marciniak może być wykluczony z sędziowania meczu finałowego Ligi Mistrzów między Manchesterem City a Interem Mediolan. W konsekwencji postanowił przeprosić za udział w wydarzeniu twierdząc, że nie wiedział kto organizuje.

Głos na Facebooku w tej sprawie zabrał pastor Paweł Bartosik z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku:

Panie Szymonie, nie musi Pan za nic przepraszać. Przecież nic złego Pan nie zrobił. Pańskie przeprosiny, prośba o wybaczenie, gotowość do zadośćuczynienia itd. są zupełnie nieadekwatne i niepotrzebne. Przy okazji – zupełnie niechcący – w ten sposób w złym świetle postawił Pan uczestników konferencji ekonomicznej i innych zaproszonych gości, którym podał Pan rękę i z którymi serdecznie rozmawiał. Czy oni również powinni przepraszać za udział (organizacja „Nigdy więcej” oskarżyła tylko Pana, nie podali innych nazwisk)?

Rozumiem, że presja wobec Pana była ogromna, a Pańscy oskarżyciele na szali postawili Pana dobre imię i karierę – co jedynie ukazuje z jaką śmiałością lewicowe salony oczekują uległości w sprawach, które nie należą do ich kompetencji.

Przypisywanie Panu poglądów rasistowskich lub dyskryminacyjnych poprzez fakt udziału w konferencji ekonomicznej, której organizator nie podoba się salonom i niektórym politykom jest ze wszechmiar niegodziwe. Został Pan potraktowany w sposób instrumentalny w celach politycznych i wizerunkowych organizacji i ludzi, którzy włączyli się w atak na Pana.

Gdyby UEFA odsunęła Pana od sędziowania Finału Ligi Mistrzów z powodu udziału w konferencji ekonomicznej, proszę mi wierzyć: ogromna ilość Polaków w geście solidarności z Panem zrekompensowałaby z nawiązką stratę finałowego wynagrodzenia. Ponadto zyskałby Pan dużo więcej niż to.

Z serdecznym pozdrowieniem, pastor Paweł Bartosik

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Katolicy przeciw Mystic Festival

Katolicy przeciw Mystic Festival

Środowiska katolickie chcą odwołania festiwalu muzyki Metalowej Mystic Festival. Przeciw imprezie ruszyła kampania i petycja.

Przeciw organizacji festiwalu wystąpiła organizacja Polska Katolicka nie laicka. Na swej stronie internetowej piszą o sobie: „Polska Katolicka, nie laicka to kampania grupy wiernych katolików zebranych wokół Fundacji Instytutu Ks. Piotra Skargi, którzy zdecydowali się na promowanie wartości katolickich w Polsce na przekór coraz bardziej pogańskiej rzeczywistości.” Temu środowisku nie podoba się, iż w Gdańsku mają występować takie zespoły jak m.in.: Behemoth, Danzig, Ghost, Carpathian Forest, Grave.

Tym bardziej nie podoba się im to, że koncerty mają odbywać się m.in. 8 czerwca czyli w tzw. Święto Bożego Ciała. W petycji za odwołaniem koncertu podpisało się ponad 10000 osób (stan na 5.06.2023r.) W jej treści można wyczytać: „Szanowni Państwo, w dniach 7-10 czerwca br. na terenie Stoczni Gdańskiej ma się odbyć pełen bluźnierczych zespołów Mystic Festival. Co najbardziej oburzające, to właśnie w Boże Ciało (8 czerwca) ma zagrać satanistyczny „Behemoth”, gloryfikujący obrzydliwość i świętokradztwo „Ghost” oraz naśmiewający się z konsekracji zespół „Hostia”. Podczas gdy miliony katolików w Polsce będą oddawać cześć Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie na procesjach eucharystycznych, w Stoczni Gdańskiej zamierzają bluźnić Bogu, wychwalać bunt Lucyfera, sadyzm, samobójstwa i dewiacje seksualne. Organizacja Mystic Festival wpisuje się w wielką akcję dywersji ideologicznej, która prowadzona jest w Polsce od 1989 roku. Jej celem jest zniszczenie religijnych i moralnych podstaw państwa i narodu polskiego, a zwłaszcza polskiej młodzieży. Apeluję do właścicieli terenów Stoczni Gdańskiej o anulowanie antykatolickiego Mystic Festival.”

W praktyce takie działania przynoszą odwrotny skutek. Impreza zyskuje dodatkowy rozgłos. Najlepszym przykładem była działalność Ryszarda Nowaka, który chcąc nie dopuścić do tego typu koncertów zrobił im tylko reklamę. Oczywiście chrześcijanie nie powinni uczęszczać na takie bluźniercze koncerty. Natomiast jeśli nie chcą być nimi oburzeni niech nie zwracają na nie uwagi.

Zobacz także:

ODWOŁANO KONCERT ANTYCHRZEŚCIJAŃSKIEGO ZESPOŁU MARDUK
KŁOPOTY ZESPOŁU BEHEMOTH

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Piotr Stępniak – historia nawrócenia

Piotr Stępniak Gepard

Piotr Stępniak, mimo iż jest u Boga wykonał za życia dużo dobrego. Jego przykład pokazuje, że dla najgroźniejszych przestępców jest nadzieja.

Piotr urodził się 9 lipca 1963 roku. Wychowywał się we Wrocławiu. Pochodził z biednej rodziny. Z czasem ojciec pozostawił matkę i dzieci, u jego mamy pojawił się alkohol. Od najmłodszych lat miał problemy z prawem. Będąc odrzuconym poznał kolegę, który miał podobną sytuację. Kiedyś obejrzeli film o Alu Capone, który wywarł na nim spore wrażenie. Chciał być taki jak słynny gangster. Ponadto często trafiał do ośrodka poprawczego. Z czasem zamykano go w więzieniach. Należał do środowiska grypsujących i nosił ksywkę Gepard. Blisko połowę swego życia (25 lat) spędził za kratami. Zajmował się m.in. handlem bronią, narkotykami, sutenerstwem, kradzieżami, haraczami. Miał też za sobą próby samobójcze. Jednak z czasem porzucił ten tryb życia. Z bezwględnego gangstera zamienił się w człowieka, który zaczął pomagać innym. Co się stało?

Podczas jednego ze spacerów, na którym planował dokonanie morderstwa podszedł do niego człowiek, który powiedział mu mocne słowa: „Jezus cię kocha”. W konsekwencji Piotr brutalnie go pobił, tak że trafił do szpitala. To jednak było ziarno, które wydało wspaniały owoc. Następnie pobity człowiek napisał list do Piotra, w którym wspomniał, że nie czuje do niego urazy i modli się za niego. Będąc w izolatce pomodlił się do Jezusa powierzając Mu swe życie. Wówczas poczuł miłość jaka się w niego wlała. Jego serce zostało całkowicie zmienione, odeszła nienawiść do innych ludzi, poczuł pokój. Potrafił nawet przebaczyć człowiekowi, który zamordował mu matkę.

W więzieniu przechodził korespondencyjnie kurs biblijny, czytał chrześcijańskie książki. Z czasem porzucił grypsowanie. Przepraszał wszystkich ludzi, których skrzywdził. W międzyczasie Bóg uzdrowił go z padaczki. Piotr Stępniak po wyjściu z więzienia nie miał lekko, ale nie wrócił na przestępczą drogę. Z czasem zaczął głosić Jezusa w poprawczakach, więzieniach, szkołach, domach dziecka, schroniskach dla bezdomnych itd. Jeździł po całej Polsce. Jego działalność została zauważona przez różne media. Zapraszano go do wielu programów telewizyjnych, gdzie głosił Jezusa. Dzięki jego działalności wielu ludzi się nawróciło. Z czasem założył fundację SNAP (Stop narkomanii, alkoholizmowi, przemocy), ożenił się. Mimo, iż zmarł w 2018 roku to ta fundacja nadal działa głosząc Ewangelię. Mimo, iż Piotra nie ma z nami wielu ludzi może poznawać Jezusa oglądając filmy z jego świadectwem jakie zostały w Internecie. Poniżej program „Byłem gangsterem” z udziałem Piotra.

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Czy protestanci akceptują homoseksualizm?

Czy protestanci akceptują homoseksualizm

Wobec protestantów spotyka się z zarzutem, iż akceptują homoseksualizm, a nawet go promują. Czy tak faktycznie jest?

Wiele osób nieprzychylnych protestantom zarzuca im, że często protestanci akceptują homoseksualizm. Rzekomo jakaś część protestantów ma twierdzić, iż homoseksualizm nie jest grzechem. Powołują się tutaj często na organizacje mieniące się Kościołami, gdzie homoseksualiści pełnią nawet funkcje duchownych. Przyjrzyjmy się dokładnie pewnym faktom.

Protestanci wyznając zasadę sola scriptura opierają się na Piśmie Świętym, które jasno określa homoseksualizm grzechem. Oto jeden z wielu przykładów: „Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” 3M 18:22. Takie podejście ma zdecydowana większość Kościołów mieniących się protestanckimi.

Tu warto jednak się zatrzymać. Niektóre Kościoły są protestanckie, a niektóre takimi się mienią. Jeśli ktoś odrzuca zasadę sola scpritura nie może być uważany za protestanta. Mamy np. tzw. Kościół Szwecji. Znany jest on nie z ewangelizacji, ale z tego, iż błogosławi związki homoseksualne, a nawet takim parom udziela ślubów.

Niemniej czy jest to Kościół protestancki? Czasami wystarczy kogoś pociągnąć za język by poznać prawdę. Przyjrzyjmy się wypowiedzi homoseksualnej duchownej tej organizacji Gunilli Linden. W słynnym filmie „Postęp po szwedzku” wypowiedziała słowa: „Biblia nie zastąpiła do nas z nieba. Biblia sama w sobie nie jest objawieniem Bożym. Nie odpowiada ona na wszystkie nasze pytania, ponieważ pytania, które nurtowały ludzi w czasach kiedy Biblia została napisana nie są naszymi pytaniami.”

Czy takie słowa może wypowiedzieć protestant wyznający zasadę sola scriptura? Jasną sprawą jest to, że ktoś taki nie jest protestantem. Tzw. Kościół Szwecji należy uznawać za postprotestancki i pseudoprotestancki. Kiedyś wyznawali 5 zasad protestantyzmu, ale odchodząc od nich zdradzili idee protestantyzmu. Praktyka pokazuje, iż takie instytucje nie cieszą się dużą popularnością i podczas tzw. nabożeństw ich budynki świecą pustkami.

 

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Napisz list dla niesłyszących dzieci

Napisz list do dzieci

Możesz napisać list lub wysłać rysunek dla niesłyszących dzieci w Azji Centralnej dla niesłyszących dzieci. Akcja ma wskazywać na Jezusa.

Dużo głuchych chrześcijańskich dzieci w Azji Środkowej jest odizolowanych od świata i nie mogą w pełni zintegrować się z resztą społeczeństwa. Nierzadko się je ignoruje, a wiele z nich ma problemy ze znalezieniem pracy. W konsekwencji nie mają środków do życia. Ponadto mają utrudniony dostęp do edukacji, często są analfabetami. Dlatego Open Doors pomaga im i zachęca do włączenia się w akcję pisania listów i kartek dla niesłyszących dzieci z Azji Centralnej. Kampania trwa do końca 2023 roku. Zachęcamy byś napisał taki list.

Społeczność niesłyszących ludzi jest jedną z najszybciej rosnących grup chrześcijańskich w Azji Środkowej. Niektóre interpretacje islamu uważają, iż osoby głuche nie mogą być zbawione, stąd też ludzie ci chętniej otwierają się na Ewangelię.

Open Doors prowadzi w Azji Centralnej dużo szkoleń dla osób niepełnosprawnych m.in. z dziedzin ekonomii, obsługi komputera czy też kursu makijażu. Dodatkowo przez partnerów Open Doors prowadzone są szkolenia dla osób pełnosprawnych z języka migowego dla dzieci oraz dorosłych by ułatwić porozumiewanie się z osobami, które nie słyszą.

Wskazówki dotyczące pisania
  • Po pierwsze najlepsze są kartki z życzeniami, króciutkie listy, prace plastyczne oraz pocztówki.
  • Warto by kartki były napisane prostym językiem angielskim i zawierały mało tekstu. Niektóre z dzieci odwiedzających ośrodek dla osób niesłyszących nie potrafi jeszcze czytać płynnie w języku angielskim.
  • Wypisując kartkę dodaj 1-2 budujące wersety ze Słowa Bożego.
  • Okaż dzieciom swą wrażliwość i nie nawiązuj do ich trudnej sytuacji życiowej.
Dla bezpieczeństwa
  • Jeśli tworzysz pocztówkę, wyślij ją do Open Doors w kopercie, a na pocztówce nie podawaj adresu Open Doors.
  • Możesz podać swe nazwisko, lecz nie podawaj adresu.
  • Nie krytykuj religii danego państwa, jego rządu, systemu sądowniczego itp.
  • Nie wysyłaj środków finansowych i nie składaj propozycji pomocy.
  • Nie wspominajcie o Open Doors.
Adres do wysyłania kartek

Pocztówki oraz kartki dla dzieci można wysyłać na adres:
Open Doors Polska, Skr. poczt.91, 02-783 Warszawa 59.

Więcej informacji pod TYM adresem.

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Nie kradnij czy nie kradnij człowieka?

Nie kradnij człowieka

Nie kradnij – tak powszechnie rozumie się jedno z przykazań dekalogu. Co ciekawe wyznawcy judaizmu rozumieją je nieco inaczej.

U większości protestantów i u talmudycznych żydów przykazanie to zajmuje 8. pozycję, z kolei u katolików i luteran 7. Powszechnie jest ono rozumiane jako ogólny zakaz kradzieży. Co ciekawe żydzi rozumieli i rozumieją to przykazanie nieco inaczej. Dla nich to przykazanie dotyczy zakazu kradzieży człowieka czyli innymi słowy porywania. Zobaczmy co możemy przeczytać na stronie polskich żydów z Poznania (poznan.jewish.org.pl):

„Znamienne, że tradycyjne rozumienie tego przykazania brzmi w judaizmie: >>Nie wolno ci porywać [człowieka]<< Ludzka wolność jest bowiem jego najważniejszą własnością, gdy więc zostaje mu ona odebrana (w jakiejkolwiek formie niewolnictwa), nic, co wypracowuje, nie należy już do niego. Szersze rozumienie tego przykazania dotyczy ochrony świętości własności prywatnej. Prawo do posiadania czyni możliwym powstanie i rozwój cywilizacji. Aby istniała ludzka odpowiedzialność za świat, musi istnieć najpierw odpowiedzialność za to, co należy do indywidualnego człowieka, co zdobywa on własnym wysiłkiem. Prawo do posiadania daje człowiekowi nie tylko poczucie odpowiedzialności, ale także godności. Jak wspominaliśmy, wiele innych przykazań wśród Aseret hadibrot zakazuje pozbawiania bardzo szeroko rozumianej własności (począwszy od życia człowieka [„nie morduj”]). Można powiedzieć, że w znacznym stopniu na ochronie tego, co należy do człowieka, a więc na ochronie samej idei WŁASNOŚCI oparta jest moralność Tory, a więc i etycznego monoteizmu.”

Jak widzimy znaczenie przykazania tradycyjnie tłumaczonego na >>Nie kradnij<< jest nieco inne niż nam się to wydaje. Dlatego warto jest znać tradycję żydowską jeśli czytamy Biblię. Oczywiście należy też uważać na wiele spraw, gdyż współczesny judaizm oparty o Talmud namnożył sobie wiele praw przez różnych rabinów. Tu warto mieć na uwadze, że w Starym Testamencie za porwanie człowieka groziła kara śmierci. Z kolei za kradzież złodziej miał wypłacić odszkodowanie swej ofierze. Niemniej podsumowując Słowo Boże wyraźnie zabrania kradzieży i porywania ludzi.

Podziel się artykułem ze znajomymi!

Najnowsze